Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Wiatr słoneczny "zdmuchnął" atmosferę Marsa

  05-11-2015 22:22 Ta chłodna planeta kiedyś była ciepłym i przyjaznym miejscem

  Mars prawdopodobnie miał grubą atmosferę

  NASA

  Jak to się stało, że z ciepłej i wilgotnej planety, Mars stał się tak chłodnym i nieprzyjaznym miejscem? Marsjańska misja MAVEN pomogła w rozwikłaniu zagadki. Jej wyniki ogłoszono na czwartkowej (5.11) konferencji NASA.

  Wyniki analiz wskazują na to, że dawniej Mars posiadał gęstą atmosferę, która sprzyjała rozwojowi życia. Co się w takim razie stało?

  Mówiąc w skrócie, atmosfera została "zdmuchnięta" przez wiatr słoneczny.

  Ucieczka jonów

  Proces, który przyczynił się do utraty atmosfery, a co za tym idzie znacznego ochłodzenia planety, miał związek z aktywnością Słońca i koronalnym wyrzutem masy, który powodował przyspieszony proces jonizacji gazów i ucieczkę jonów.

  Wiatr słoneczny to strumień cząstek, głównie protonów i elektronów, płynących z atmosfery Słońca z prędkością około 1,6 mln km/h. Pole magnetyczne niesione przez wiatr słoneczny, przepływając obok Marsa może generować pole elektryczne. Przyspiesza ono naładowane elektrycznie atomy gazu w górnych warstwach atmosfery i sprawia, że wystrzeliwują one w przestrzeń kosmiczną.

  Niegdyś ciepła i wilgotna

  - Mars prawdopodobnie miał grubą atmosferę, wystarczająco ciepłą, by mogła znajdować się tam ciekła woda, która jest głównym elementem życia, jakie znamy - powiedział John Grunsfeld z NASA. - Zrozumienie tego, co stało się z atmosferą Marsa dostarczy nam wiedzę na temat dynamiki oraz ewolucji jakiejkolwiek atmosfery planetarnej. Poznanie, co może powodować zmianę środowiska planety z takiego, które mogło być siedliskiem mikrobów, na takie, które jest im wrogie jest kluczową kwestią dla ekspedycji na Marsa.

  Atmosfera, która zanika

  Pomiary wskazują, że gazowej atmosfery na Marsie ubywa z prędkością około 100 gramów gazu na sekundę. Ta strata staje się znacząca dopiero po dłuższym czasie.

  - Przyspieszenie erozji atmosfery obserwujemy głównie podczas burz słonecznych, dlatego sądzimy, że miliardy lat temu, kiedy Słońce było bardziej aktywne, proces ten był znacznie bardziej intensywny - stwierdził Bruce Jakosk z Uniwersytetu Colorado.

  Misja MAVEN

  Misja MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) polega na obserwacji atmosfery, jonosfery i magnetosfery Marsa. Od września ubiegłego roku naukowcy NASA zgromadzili dane, na podstawie których opracowali zaskakującą teorię dotyczącą relacji między wiatrem słonecznym, a marsjańską atmosferą.

 • Słońce chuchnęło w jedną stronę ?
  Wiatr słoneczny to nie chuchnięcie, lecz promieniowanie we wszystkich kierunkach kuli. Założenie, że przez miliony lat ziemia sprytnie unikała tego promienioania, a Mars nie, jest dziwaczne. Wyjaśnieniem jest pole magnetyczne, które ma Ziemia, a którego Mars nie ma, i to ono uchroniło Ziemię przed inwazją promieniowania.
  ~Lumena /2015-11-13 00:13
 • Dlaczego ziemia nie ucierpiała?
  Natchniony komentarzami, zadałem pytanie mojemy 9 synowi, prosząc go o wyjasnienia dlaczego Ziemia i Wenus nie ucierpiały tak jak Mars.
  Dla ułatwienia rozłożyłem przed nim makietę układu słonecznego. Wyjaśnienie usłyszałem po niecałej minucie. LUDZIE WSTYD!!
  ~kiewball /2015-11-06 20:10
 • Trzymajcie mnie!!!
  Czytam komentarze i nie wierzę!!!
  UWAGA, wyjaśniam dlaczego Ziemia i Wenus nie padły ofiarą wiatru słonecznego tak jak Mars, mimo że są bliżej Słońca. Ocaliły się bo MAJĄ INNĄ ORBITĘ NIŻ MARS, a więc okrążają Słońce w innym czasie, znajdując się w tym samym czasie w różnych stronach układu słonecznego. W czasie kiedy słoneczny wiatr pędził w stronę Marsa, Ziemia i Wenus BYŁY W INNYM MIEJSCU UKŁADU SŁONECZNEGO!!!

  LITOŚCI!!!
  ~kiewball /2015-11-06 19:47
 • Wenus
  A tym bardziej powinien zdmuchnac atmosfere Wenus!
  ~Piotr z Kanady /2015-11-06 18:43
 • Jestem przekonany, że my na Ziemi jestesmy potokami istot własnie z Marsa.
  Coś złego musiało przydazyc się tej planecie, lub zadzyć się miało w nieodległej przyszłości i wtedy to własnie mieszkańcy Marsa zdecydowali się (pewnie podobnie jak my dzisiaj) na emigrację na najbliższą im planetę. Oczywiście nie były to miliony osobników a raczej kosmiczna Arka Noego. Za duzo dowodów jest w starych przekazach, aby je ignorować. A wiele z nich mówi o przybyciu innych istot z Nieba, dawne zwoje mówią tez o latajacych obiektach a także spotkac można artefakty o wygladzie przypominajacym niewatpliwie istniejace dziś urzadzenia i maszyny. Jak to możliwe? Naukowcy oczywiscie nie wierzą w takie słowa, ale to nie zmienia faktu, że dziwne rzeczy i wykopaliska mozna na Ziemii spotkać. Pozdrawiam wszystkich.
  ~Piotr /2015-11-06 13:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...