Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Dwa dni ratowania humbaka z pułapki na homary

  01-11-2015 11:23 Humbak zaplątał się w linę

  Na kalifornijskim wybrzeżu odbyła się akcja ratowania humbaka. Zwierzę zaplątało się w linę. Materiał filmowy pokazuje, jak próbuje się z niej wydostać i opada z sił. To nie pierwszy taki incydent.

  Dorosłego humbaka zauważono nieopodal plaży w Newport Beach w Kalifornii. Osobnik próbował uwolnić się z liny, która łączy boję z więcierzem (pułapką w kształcie cylindra) do połowu homarów. Gdyby nie interwencja ratowników, humbak mógł umrzeć.

  Odcięli kawałek liny

  Wieloryba zauważono w piątek rano. Eksperci z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA śledzili go i rozmyślali, w jaki sposób mu pomóc. Zwierzę monitorowano także z powietrza. Na materiale filmowym widać, jak humbak stara się wyskoczyć z wody, ale brakuje mu sił, męczy się. W piątek specjalistom udało się odciąć jedynie 45 metrów liny, która oplotła mu ciało.

  Dwudniowa akcja

  W sobotę ratownicy znów ruszyli humbakowi z pomocą i rozpoczęli odpowiednie działania. Zbliżyli się na pontonie do poszkodowanego wieloryba. Używając podwodnej kamery, chcieli dokładnie zobaczyć, jak bardzo i w jaki sposób lina oplotła osobnika.

  - Lina splotła kąciki ust i przechodziła dalej pod płetwę piersiową - powiedział Justin Viezbicke, ekspert z NOAA. - Ponadto lina oplotła także ogon, dlatego zwierzę miało problem, żeby go podnieść - dodał.

  Po trzygodzinnej akcji humbaka uwolniono niemalże ze wszystkich lin.

  50 zaplątanych wielorybów

  Specjaliści z NOAA podają, ze od stycznia zanotowali około 50 takich incydentów. Tłumaczą, że woda jest na tyle ciepła, że zwierzęta przypływają bliżej brzegu.

 • Ludzie
  przestac zrec homary.
  teraja1 /2015-11-01 14:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...