Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Dawniej biało robiło się już we wrześniu. Najwcześniejsze opady śniegu

  12-10-2015 11:06 Zdarza się, że śnieg pada jesienią i wiosną

  Pierwsze opady śniegu w Polsce

  Zdj.: PAP/Grzegorz Momot, film: TVN24

  Jesienne opady śniegu nie są niczym nadzwyczajnym w Polsce. Śnieg pojawiał się w Polsce i późną wiosną i wczesną jesienią.

  27 września 1977 roku opady śniegu wystąpiły we wschodniej części kraju, na Suwalszczyźnie i Zamojszczyźnie.

  Opady jesienią

  W 1997 roku po 20 października opady śniegu pojawiały się w Polsce przez tydzień. W Rzeszowie 26 października 1997 roku zanotowano aż 13 cm.

  W 1998 śnieg widziano 2 października na Ziemi Lubuskiej, w Zielonej Górze. W związku z opadem z chmury burzowej Cumulonimbus, o niewielkiej średnicy (około 2 km), stacja synoptyczna na te opady się nie załapała i ich nie odnotowała. Więc dowodu brak.

  W 2002 roku śnieg również wcześnie zaczął sypać. 7 października odnotowano pierwsze opady w Olsztynie. 12 października śnieg sypał już w Warszawie, a 13 października w Krakowie.

  Wyjątkowy był październik 2009 roku. Pierwsze słabe opady pojawiły się 13 października na Dolnym Śląsku. Natomiast w nocy z 13/14 konkretne opady wkroczyły do kraju od południowego-wschodu. 14 października opady śniegu występowały od Podkarpacia i Małopolski przez Lubelszczyznę, Mazowsze, Ziemię Łódzką po Podlasie, Mazury i Suwalszczyznę. Padało jeszcze miejscami 15 października. Tego dnia rano wysokość pokrywy śnieżnej wyniosła w Zakopanem 58 cm, w Lesku 35 cm, w Lublinie 18 cm.

  3 września 2010 roku niewielki opad śniegu i krupy śnieżnej zaobserwowano w Suwałkach

  (udokumentowano na zdjęciach). Trochę ten śnieg nieprawdopodobny, gdyż by spadł śnieg wczesną jesienią trzeba bardzo silnej adwekcji chłodu, by w ogóle mogła zaistnieć możliwość utworzenia się płatków śniegu. A te ponoć było widać na szybach samochodów.

  Pierwszy śnieg w historii pomiarów meteorologicznych

  Opady śniegu w drugiej połowie października pojawiają się dość często w historii pomiarów meteorologicznych. Wyjątkowe natomiast są opady we wrześniu. Opady takie wystąpiły w roku 1906 na niemieckim wówczas Śląsku, również w Berlinie. W historycznych opracowaniach klimatu Śląska do roku 1945 pojawiły się informacje o opadach śniegu około 25-28 września w 1906 roku. Potwierdzają to reanalizy NCEP/NCAR (powtórne przeanalizowanie i uporządkowanie danych historycznych) opracowane w dostępny sposób i udostępnione przez niemiecką wetterzentrale.de. Analizy pozwalają pasjonatom meteorologii spojrzeć w przeszłość. We wrześniu 1906 roku uformowała się potężna zatoka chłodu. Wyż znad Europy zachodniej i niż znad Europy wschodniej zrzuciły nad Europę Środkową arktyczne masy powietrza znad Oceanu Arktycznego i północno-zachodniej Rosji. Śnieg padać mógł w wielu regionach przedwojennej Polski.

  Wcześne opady śniegu nie dają trwałej pokrywy śnieżnej, utrzymują się do kilku dni. Tylko wysoko w górach, w Tatrach, jak mawiają górale, stary śnieg może spotkać się z nowym. Na nizinach w lipcu i sierpniu śniegu w Polsce nie odnotowano.

  Opady wiosną

  W maju 2004 roku przy silnym spływie chłodu z północnego-zachodu pojawiły się opady śniegu na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Samego śniegu było niewiele, wystąpił przez chwile silny opad śniegu o godz. 11 w Zielonej Górze przy spadku temperatury do 5 st. Więcej natomiast było krupy śnieżnej z chmur Cumulonimbus, np. w Kaliszu.

  Śnieg widziano ponoć również 4 czerwca 2009 roku w Białymstoku. Przeszły wtedy nad Podlasiem burze i bardziej prawdopodobne wydają się opady krupy śnieżnej niż płatków śniegu.

 • cieszmy się...
  obecnie,z powodu strasznej suszy cieszmy się z każdego opadu, obojętnie, deszcz, śnieg, ludzie przestańcie narzekać, natura potrzebuje WODY
  ~martek /2015-10-12 17:19
 • Czemu tak wczesnie ????
  u mnie w malopolsce juz od rana bialym dziadostwem sypie ja sie pytam dlaczego tak wczesnie!!!!!! a sniegu nie cierpie !!!
  ~pawel /2015-10-12 14:58
 • Zabawne
  We wrocławiu ostatni znaczący opad desczy był w czerwcu lub w maju od temtej pory tlyko pokropiło pare razy.... Nie wiem jak to mozliwe że wszedzie pada tlyko nei u nas !!! Nie śnieg a descz jest potrzebny
  ~Gof /2015-10-12 14:12
 • ?????????????????????
  DLACZEGO?????????? Dlaczego u nas we Wrocławiu taka straszna susza?????????????? Dlaczego nic nie pada????????????????????? Błagamy o deszcz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
  ~andzia /2015-10-12 12:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....