Informacje
 • Najszczuplejsi w Europie - Włosi. Brytyjczycy zamykają stawkę

  11-10-2015 10:10 Warzywa i owoce są eliksirem długowieczności

  Problemy z nadwagą ma 10 proc. Włoch

  Shutterstock

  Włosi są najszczuplejsi w Europie - wynika z ogłoszonych ostatnio danych. Z otyłością boryka się co 10. mieszkaniec Italii, co stanowi najniższy odsetek w porównaniu z innymi krajami kontynentu. To skutek przede wszystkim dobroczynnej diety śródziemnomorskiej.

  Raport został sporządzony przez krajowy związek rolników Coldiretti, który przeanalizował dane urzędów statystycznych z Włoch i innych państw.

  Włosi w najlepszej formie

  Wyniki wskazują jednoznacznie, że Włochy mogą poszczycić się najmniejszą w Unii Europejskiej liczbą mieszkańców powyżej 15. roku życia, którzy mają nadwagę bądź zmagają się z problemem otyłości. W tej kategorii Włosi wyprzedzili nawet Szwedów, gdzie odsetek otyłych wyniósł 12 proc. Tymczasem to oni właśnie uchodzą za naród o najlepszej formie, w którym dominują osoby wysokie i szczupłe - podkreślono.

  Najgorzej wypadli Brytyjczycy

  Kolejne miejsca zajęli Austriacy, Duńczycy i Francuzi. Na dole rankingu znaleźli się Brytyjczycy; 25 proc. z nich zmaga się z otyłością. Nieco lepiej od nich wypadają Luksemburczycy (23 proc. otyłych) , a także Węgrzy oraz Grecy (20 proc.). Pozostałe narody znajdują się między tymi dwoma biegunami, w tym Polacy - bliżej bieguna brytyjskiego.

  Związek rolników podkreśla, że Włosi zawdzięczają swą formę głównie podstawowym składnikom zdrowej diety śródziemnomorskiej, tj. warzywom, owocom, oliwie, ale także makaronowi i tradycyjnemu kieliszkowi wina, wypijanemu – co ważne - do posiłku.

  Z nadwagą głównie młodzi

  Rolniczy eksperci ostrzegają jednak, że pierwsze miejsce Włochów jest zagrożone z powodu licznych błędów w odżywianiu, jakie popełniają głównie młodzi ludzie w tym kraju. Podczas gdy średnia krajowa osób otyłych wynosi 10 proc., w młodszych pokoleniach ci z nadwagą stanowią już prawie jedną trzecią. Sygnałem alarmowym jest też spadek codziennej konsumpcji warzyw i owoców w rodzinach.

  - Liczne badania naukowe potwierdziły, że warzywa i owoce są prawdziwym eliksirem długowieczności - przypomniał przy tej okazji szef Coldiretti Roberto Moncalvo na poświęconej żywności światowej wystawie Expo w Mediolanie.

  Włoska organizacja rolnicza prowadzi kampanię we włoskich szkołach podstawowych i średnich, prezentując uczniom zasady zdrowego odżywiania. Na ten rok szkolny zaplanowano łącznie ponad 3 tysiące lekcji na ten temat dla 100 tysięcy dzieci i nastolatków w całym kraju.

 • to chyba zart
  mieszkalam dlugo we Wloszech kontretnie region Molise I wieszkosc kobiet byla gruba, a mlode dzieczyny to juz tragedia. Pozdrawiam z Toronto.
  ~kate /2015-10-11 15:47
 • Pozdrawiam mamuśkę,
  która w pociągu karmiła otyłą córkę fastfoodami z kfc i dawała do picia energetyka oraz puszkę pepsi! Jeśli karmicie tak swoje dzieci, to lepiej zacznijcie szukać wolnego miejsca na cmentarzu.
  Kiichigo /2015-10-11 15:06
 • Besciaki
  Wlosi oglosili ze sa najlepsi we wszystkim. Najgorsze ze polki w to uwierzyly.
  ~Kitomaniak /2015-10-11 14:57
 • Uwielbiam polską kuchnię
  Mam 50 lat. Wzrost 178, waga 73,5kg. I co na to Włosi?
  z_barszczewski /2015-10-11 14:36
 • Tyko italiaja
  Wlosi uwazaja ze tylko Italianjest na mapie swaita reszta to prowincje .
  ~Gunar /2015-10-11 14:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...