Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 21°C 13°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Topniejące lodowce rzeźbią powierzchnię Ziemi

  08-10-2015 11:30 W oceanach przybywa osadów lodowcowych

  Topniejące lodowce wpłyną na ukształtowanie planety

  USGS

  Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

  W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Nature" porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.

  - Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce - powiedziała Koppes. - Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.

  Niebezpieczne skutki erozji

  Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.

  - Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym - zauważa Koppes. - Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.

  Największa erozja pod koniec zlodowacenia

  Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.

  Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.

 • Sam nie pisz bredni
  Półwysep Antarktyczny nie leży w Arktyce, lecz na Antarktydzie, mądralo.
  ~v_c_ /2015-11-03 23:01
 • brednie
  tempo przemieszczania się lodowców zależy od nachylenia podłoża (górskie sa szybsze) i zasilania śniegiem miejsca powstawania lodowca. więc mnie nie dziwi że lodowce Patagoni przemieszczają się szybciej niż te z Arktyki.
  ~rutyl /2015-10-09 14:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...