Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 16°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Z grzybami słabo, ale jest nadzieja

  15-09-2015 09:59 Gdzie najlepiej szukać grzybów?

  W polskich lasach jest mało grzybów

  Kazimierz Nóżka, Nadleśnictwo Baligród

  Z powodu suszy w lasach brakuje grzybów. Bieszczadzcy leśnicy pocieszają, że jeszcze możliwy jest wysyp grzybów. Jeśli - jak podkreślają - spadnie sporo deszczu, a temperatura będzie oscylować na odpowiednim poziomie.

  Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród uspokaja grzybiarzy, że jeśli tylko pogoda będzie odpowiednia, to mogą w bieszczadzkich lasach pojawić się grzyby.

  - Grzybów w związku z suszą nie ma zbyt wiele, ale jest nadzieja, o ile spadnie sporo deszczu, na obfity jesienny wysyp zdrowych grzybów. Przede wszystkim mają szansę pojawić się borowiki i rydze. Jak już grzyby pojawią się, to będą nas cieszyć do przymrozków, a nawet do pierwszych śniegów - wyjaśnia w rozmowie z tvnmeteo.pl Nóżka. - Ilość grzybów zależy od wilgotności i temperatury, która sprzyja wzrostowi owocników - dodaje leśniczy.

  Gdzie szukać grzybów?

  Gdy pogoda się poprawi, grzybiarze w Bieszczadach powinni szukać borowików w tak zwanych kwaśnych buczynach, gdzie podłoże złożone jest z mchów i borowiny.

  - Poza tym można je spotkać w lasach grabowych na południowych stokach - wyjaśnia leśniczy. - Najwięcej w naszych lasach jest borowików, natomiast koźlarze można znaleźć w lasach brzozowych, osikowych i grabowych. Najwięcej siedlisk rydzów można natomiast spotkać w wilgotnych fragmentach buczyn, jedlin oraz świerczyn - dodaje.

  Mało grzybów w polskich lasach

  W polskich lasach jest bardzo mało grzybów.

  - Najwięcej grzybów można znaleźć w Bieszczadach i w Puszczy Białej - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. - Niestety i tak jest ich nie wiele, o pełnym koszyku nie ma mowy. Są to raczej pojedyncze egzemplarze - dodaje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...