Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Wielkiej Brytanii grozi najcięższa zima od 50 lat

  15-09-2015 10:58 Meteorolodzy: opady śniegu mogą sięgnąć 6 m.
  Wielkiej Brytanii grozi najcięższa zima od 50 lat

  Brytyjczyków czeka ciężki czas

  pixabay.com/krisr1

  Tegoroczna jesień i zima nie będą łaskawe dla Wyspiarzy. Mieszkańcy południowej Anglii właśnie liżą rany po wyjątkowo intensywnym poniedziałku z wiatrem dochodzącym w porywach do 100 km/h i tornadem. Meteorolodzy ich nie oszczędzają i zapowiadają dalsze pogodowe utrudnienia. Nie tylko Anglia, ale cała Wielka Brytania ma zmagać się w tym roku z najcięższą zimą od 50 lat.

  Porywisty wiatr, tornado, ulewny deszcz, a w konsekwencji powodzie. Tak jesień przywitała się z mieszkańcami Wielkiej Brytanii.

  24 godziny pogodowego chaosu

  Skutki parszywej pogody Wyspiarze odczuli już w nocy z niedzieli na poniedziałek. W hrabstwie Devon ogromna fala zalała pociąg, odcinając mu moc. 36 pasażerów i załoga zostało uwięzionych w maszynie na cztery godziny i to w środku nocy, zanim przyjechała pomoc.

  W tym samym hrabstwie oraz w Kornwalii porywy wiatru dochodziły w poniedziałek rano do 100 km/h. Na drogach nie brakowało powalonych drzew.

  Natomiast po południu przez miejscowość Northampton w Anglii przeszło tornado.  W wyniku działania żywiołu zostały zniszczone domy, samochody i szkoła. Nikt nie został ranny, ale straty wyliczono na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Tymczasem Agencja Ochrony Środowiska wydała cztery alarmy powodziowe w południowej Anglii.

  Najcięższa zima od 50 lat

  A zła pogoda w Wielkiej Brytanii dopiero się rozkręca. Tej zimy Wyspy ma dotknąć najcięższa zima od 50 lat, z rekordowymi opadami śniegu i arktycznymi wiatrami.

  Temperatura w okolicy 0 st. C i burze śnieżne mają nękać mieszkańców od końca października. Służby ratunkowe mają przygotować się na zimę podobną do tej na przełomie lat 1962/63, kiedy w całym kraju zamarzły rzeki.

  Styczeń 2016 r. ma być porównywalny do tego z 1963 r., kiedy temperatura sięgała -20 st. C, a u wybrzeży hrabstwa Kent (południowo-wschodnia Anglia) zamarzło morze.

  Opady śniegu mają dochodzić do sześciu metrów wysokości, a porywy wiatru podczas burz śnieżnych do 160 km/h.

  Winny El Nino

  Meteorolodzy wyjaśniają, że winowajcą srogiej zimy na Wyspach jest najsilniejszy od 1950 r. El Nino. Klimatolodzy nazwali nawet zjawisko El Nino Godzilla.

  To zjawisko pogodowe występuje, kiedy temperatura oceanu na wschodnim Pacyfiku, w pobliżu Ameryki Południowej rośnie, na skutek zmiany kierunku wiatru, tworząc efekt domina na całym świecie, ze względu na ilość ciepła uwalnianego do atmosfery. Prąd strumieniowy ma wówczas tendencję do przesuwania się na południe i przynosi bardziej wilgotną pogodę na Atlantyku, co skutkuje intensywniejszymi opadami deszczu w ciepłych miesiącach i obfitymi opadami śniegu zimą.

  Poniższy film pokazuje, na czym to polega:


 • I'm not believe for this article
  Jasne zima jak co roku haha nie wierzę w to że tak bedzir jak zapowiadają.
  ~Aga /2016-01-13 21:23
 • Fajnie
  jeżeli chodzi o mnie to się cieszę szkoła bedzie zamknięta i będę spać tak długo jak dzieci mi pozwolą bez tego całego pospiechu co rano budzików i hałasu ale nie wieżę od 5 lat słyszę o zimie stulecia najlepiej 2 lata temu a nawet płatek śniegu nie spadł ale na wszelki wypadek kupię gazu na zapas chociaż Hindusii na bank będą mieć sklepy otwarte więc po świeczki wrazie braku energii się poleci niech by chociaż ze 20cm tego sniegu było to juz szok bedzie i frajda
  ~agatakujpom /2015-11-23 08:36
 • zima hehe
  pozdrawiam z Bradford, zimy sie nie boje bo jak spadnir 3 cm sniegu to max bedzie
  ~mario /2015-10-18 20:57
 • kochany biały puch
  Już sie nie moge doczekać jazdy na psełdo plastikowych sankach. Mam koło domu taka akuratną górke na zimowe szaleństwo. Jak już zamkną wszystkie sklepy, prądu nie bedzie, woda zamarznie, to zaczne ścinac wszystkie drzewa w ogródku bede palić nimi w piecu, a na piecu bede podgrzewać w garku jedzenie z puszek lub słoików. Rodacy bądźmy jak zawsze sprytniejsi i nie dajmy sie pokonać kto da rade jak nie my. Przygotujmy sie na to jak najepiej. Jak tylko pojawią sie pierwsze oznaki mrozu to my juz będziemi gotowi na wszystko.
  pozdrawiam z Leeds
  ~kolezanka z Leeds /2015-10-10 00:28
 • tornado
  Mieszkam w Northampton od kilkusnatu lat ,dopiero teraz dowiedzialam sie ze pzreszlo tu tornado !! Cos podobnego ,ze nikt o tym nie wiedzial ani nie slyszal .Moze i z ta zima tak bedzie ?
  ~dzisiaj /2015-09-17 16:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...