Ciąża II trymestr. Czas na jogę i szkołę rodzenia

Joga idealną aktywnością dla ciężarnych

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym śmiało możesz zacząć aktywność fizyczną. Mimo pewnych ograniczeń, wybór jest szeroki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Podpowiadamy, na jaki sport warto zwrócić szczególną uwagę i czego absolutnie unikać.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Drugi trymestr, od 14 do 26 tygodnia, nazywany jest przez kobiety "miesiącem miodowym" ciąży. Na ogół ustają już wszelkie dolegliwości I trymestru, czyli nudności i wymioty, nadmierna senność, czy zmęczenie. To idealny czas na wprowadzenie systematycznych, niezbyt intensywnych ćwiczeń, wykonywanych kilka razy w tygodniu, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera. Postaw więc na zajęcia dla kobiet w ciąży, które często organizowane są w klubach fitness, szkołę rodzenia i jogę dla ciężarnych.

Aktywna mama

- Zaczęłam ćwiczyć od początku drugiego trymestru, wcześniej bałam się, że stracę dziecko. Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze jest przecież największe - mówi Beata Dąbrowska, aktywna mama dwójki dzieci: niespełna trzyletniej Joanny i dziewięciomiesięcznej Małgosi.

W czasie ciąży ćwiczyła niemal do porodu. Trzy dni po ostatnich zajęciach w klubie fitness urodziła pierwsze dziecko. W pierwszej ciąży ćwiczyła raz w tygodniu, w drugiej dwa razy w tygodniu.

- Zdecydowałam się na ćwiczenia w ciąży, bo od zawsze byłam aktywna. Chodziłam na siłownię lub aerobik. Jak zaszłam w ciążę, musiałam zrezygnować z dotychczasowej aktywności, więc zdecydowałam się na zajęcia dla kobiet w ciąży. Ważne było dla mnie, że ćwiczyłam pod okiem instruktora, i wiedziałam, że proponowane ćwiczenia są bezpieczne - mówi Dąbrowska.

Zajęcia dla kobiet w ciąży

Odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają ok 60 minut. Prowadzi je wykwalifikowany rehabilitant lub fizjoterapeuta, który wie, jakie ćwiczenia ciężarna może wykonywać bez strat dla zdrowia swojego i dziecka. Zajęcia bardzo odbiegają od formy aerobiku. Nikt nikogo nie pogania, każda ciężarna ćwiczy w swoim tempie, a jeśli czuje dyskomfort przerywa wysiłek. Nie ma tu podziału na trymestry. Panie na każdym etapie ciąży ćwiczą wspólnie, co daje fantastyczne pole do wymiany doświadczeń. Do dyspozycji mają różnego rodzaju przyrządy, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń.

- Na zajęciach odkryłam piłkę, która rewelacyjnie odciążała mój kręgosłup. Używałam jej także podczas drugiej ciąży - opowiada Beata Dąbrowska.

- Im bliżej rozwiązania, tym było trudniej, ćwiczenia wykonywałam nieco wolniej, a po nich czułam się bardziej zmęczona, ale zawsze naładowana pozytywną energią, dlatego zachęcam wszystkie mamy do aktywnej ciąży - mówi Dąbrowska.

- I, co ważne, a może i najważniejsze dla wielu mam, ćwiczenia pozwoliły mi zaakceptować zmiany zachodzące w ciele - dodaje.

Ćwiczenia w grupie dają szansę na wymianę doświadczeń

Szkoła rodzenia

Jeśli nie macie czasu chodzić regularnie na ćwiczenia do klubu fitness, to koniecznie zapiszcie się chociaż do szkoły rodzenia. Tam również pod okiem specjalistów - najczęściej fizjoterapeutów -będziecie mogły wzmocnić odpowiednie partie mięśniowe. Są szkoły rodzenia finansowane przez miasto - bezpłatne - lub współfinansowane przez szpital, w którym zdecydujecie się rodzić. Są też zupełnie prywatne szkoły rodzenia, organizowane przez położne.

- W naszej szkole rodzenia połowę czasu z 20 godzin zajęć stanowią ćwiczenia. Kobietki uczą się oddychać. Chodzi tu przede wszystkim o oddychanie w poszczególnych fazach porodu. Poznają ćwiczenia relaksacyjne na III trymestr ciąży oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie obrębu miednicy małej - mówi Grażyna Szymańska, położna prowadząca Ursynowską Szkołę Narodzin.

W szkole rodzenia mogą ćwiczyć tylko te ciężarne, które przyniosą zaświadczenia od ginekologa o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

- Zauważyłam, że te panie, które nie mogą ćwiczyć bardzo tego żałują. W ogóle w ostatnich latach trafiają do mnie aktywne, wręcz nadaktywne ciężarne - mówi Szymańska.

Joga, pilates

Ginekolodzy polecają ciężarnym zajęcia jogi i pilatesu

W ostatnich latach na popularności zyskały joga i pilates dla kobiet w ciąży. Lekarze chwalą tę formę aktywności.

- Te zajęcia istotnie zwiększają siłę mięśni, jednocześnie uspokajają i relaksują. Mogą wręcz wpływać na poprawę przepływów łożyskowo – macicznych, przyczyniając się do poprawy dobrostanu płodu. Joga dodatkowo uczy skupienia na środku ciężkości ciała, co także przygotowuje do porodu - mówi specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inne aktywności

Nie musisz od razu biec do klubu fitness, żeby aktywnie spędzić te dziewięć miesięcy. Postaw na powszechnie dostępną formę aktywności, czyli spacery. Jedną z odmian może być coraz bardziej popularny Nordic Walking.

- Także pływanie, zwłaszcza stylem klasycznym i na grzbiecie, to dobra dyscyplina sportowa w tym okresie - mówi dr Suchońska.

Pływanie idealnie odciąży zmęczony codziennym dźwiganiem kręgosłup

Czego nie wolno?

Nie każda forma aktywności jest dla ciężarnej właściwa.

- W ciąży nie można wykonywać ćwiczeń siłowych, zwłaszcza z użyciem tłoczni brzusznej, ćwiczeń wymagających dużego wysiłku, podczas których tętno przyspiesza powyżej 140/min., które znacznie podnoszą temperaturę wewnętrzną, ćwiczeń w pozycji leżącej na brzuchu, a w III trymestrze w pozycji leżącej na plecach, ani też nie można uprawiać sportów urazowych, włączając w to gry zespołowe i sporty walki. Wszystkie te sytuacje mogą nie tylko powodować dyskomfort u ćwiczącym, ale stanowić zagrożenie dla rozwijającej się i rosnącej ciąży - ostrzega ginekolog.

Jak ćwiczyć

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama, aby nie zrobić sobie i dziecku krzywdy radzi trenerka personalna Edyta Litwiniuk.

Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?
Jak powinna ćwiczyć przyszła mama?TVN Meteo Active

Ćwiczenia w parach

- Dobrą tendencją jest też to, że aktywnie pracują również panowie. Często jest przy tym dużo śmiechu, ale generalnie pomagają swoim partnerkom w wykonywaniu ćwiczeń. Ich obecność jest ważna, bo przecież coraz częściej zdarzają się porody rodzinne. A jeśli mężczyzna wie co ma robić, lepiej taki poród znosi i on i jego żona - dodaje Szymańska.

Porady ekspertów

W grupie ćwiczy od 10 do 12 par. Oprócz zajęć fizycznych, które stanowią drugą część spotkań, w pierwszej są zajęcia teoretyczne, czyli wykłady ekspertów z różnych dziedzin powiązanych z ciążą i narodzinami.

- U nas kobietki mają do dyspozycji pediatrę, ginekologa, psychologa, fizjoterapeutę od ćwiczeń i drugiego specjalistę od rozwoju dziecka - mówi Szymańska.

Mając 20-letnie doświadczenie, zauważa pewną zależność między aktywną mamą w ciąży a porodem:

- Kobiety, które ćwiczyły w czasie ciąży, lepiej przechodziły poród - opowiada.

Zależność odwrotna jest u kobiet, które wyczynowo zajmują się sportem. One potrafią rodzić bardzo długo, a często ich porody kończą się cesarskim cięciem. Dlaczego?

- U sportsmenek mięśnie krocza są mniej podatne na rozciąganie podczas porodu i trudniej im się rodzi - wyjaśnia Szymańska.

Autor: Magdalena Raban / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami, które tej nocy wystąpią w prawie całym kraju. Obowiązują też alerty przed oblodzeniem, a to oznacza, że warto zachować szczególną ostrożność.

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dubaju, który nawiedziła potężna burza z ulewnym deszczem, trwa sprzątanie po powodziach. Na lotnisku wciąż występują utrudnienia, ale jak przekazały władze portu lotniczego w czwartek po południu, w ciągu 24 godzin sytuacja powinna wrócić do normy.

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. W czwartek 18.04 pojawią się opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl