Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 15°C 2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Figura 30-latki, choć w dowodzie dużo więcej

  08-09-2015 07:30 Metoda na ładną figurę i zdrowie dla pań 40+
  Figura 30-latki, choć w dowodzie dużo więcej

  Prostymi działaniami możemy wyglądać dużo młodziej

  Unspalsh/Ana Gabriel

  Z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać formę, w tym szczupłą sylwetkę, którą miałyśmy jeszcze dekadę temu. Winne są temu zmiany hormonalne, zanik masy mięśniowej i mniejsza porcja ruchu. Jak nie dać się metryce i pozostać fit?

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Prawie każdy widzi niewielkie zmiany w swoim ciele, postępujące wraz z wiekiem. Ich stopień i tempo zależne są od kilku czynników. Genetyka odgrywa tu ważną rolę (prawdopodobnie będziesz starzeć się podobnie do swojej mamy), ale nawet z silnymi rodzinnymi skłonnościami, np. do tycia, możesz zmienić swój styl życia tak, żeby dłużej cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką.

  Kształtne jabłuszko

  Po przekroczeniu 40. roku życia w kobiecym ciele zachodzą zmiany hormonalne, które powodują, że tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy brzucha, nadając paniom kształt jabłka. Dodatkowo następuje powolny spadek masy mięśniowej i tempa metabolizmu podstawowego (PPM). Ten ostatni jest miarą tego, jak wiele kalorii organizm zużywa w ciągu dnia, a średnio spala ok. 60-70 proc. Dołóżmy do tego jeszcze zmniejszoną aktywność fizyczną i katastrofa gotowa. Mówiąc "katastrofa" mamy tu na myśli spadek poziomu sprawności fizycznej i kłopoty ze zdrowiem, a co za tym idzie powolne starzenie. A tego nie chcemy, prawda?

  Wiek w dół

  Rozwiązanie problemu jest łatwe i skuteczne,ale przy odrobinie dobrej woli. Gotowe do tego, by podjąć wyzwanie?

  Należy:

  1. Zwiększyć aktywność fizyczną poprzez trening aerobowy i siłowy. Ten pierwszy zwiększa tempo metabolizmu, ten drugi pomaga spalać niechciany tłuszczyk. Ponadto ćwicząc jedynie 30 minut trzy razy w tygodniu, utrzymamy mocne kości i spowolnimy związaną z wiekiem utratę masy kostnej.

  2. Odpowiednio się odżywiać, a w tym: zmniejszyć spożycie tłuszczów, a zwiększyć spożycie węglowodanów złożonych i błonnika, który na długo daje uczucie sytości i zapobiega podjadaniu, zwłaszcza niezdrowych przekąsek. Jeść małe i częste posiłki: 4 porcje co 4 godziny. Pamiętać o śniadaniu, dzięki któremu o 5 proc. przyspieszymy tempo przemiany materii. Zwiększyć spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

  Dzięki tym działaniom nasz metabolizm przyspieszy, schudniemy i zyskamy kondycję.

  Metoda małych kroków

  Najlepiej zacząć od małych kroków: spacerów, potem marszobiegów, aż w końcu przejdziemy do regularnego biegania. Nie lubicie biegać? Spróbuje wykupić karnet do klubu fitness lub do klubu jogi. Pojawiły się już miejsca, gdzie wpuszczane są tylko panie 40+, może w takich miejsca poczujecie się bardziej komfortowo niż w tradycyjnej siłowni.

  Rewolucja w diecie też nie będzie wskazana. Na początek zamieńcie jasne pieczywo na razowe, biały ryż na np. brązowy lub czerwony, a ziemniaki na kasze. Do ulubionego jogurtu dodajcie łyżkę błonnika i zwiększcie ilość warzyw na talerzu.

  Patrz na innych

  Teoria teorią, a praktyka? Jak działa racjonalne jedzenie i aktywność fizyczna po 40-tce opowiadają Jak przyznają w magazynie "Studio Active" 54-letnia tancerka i nauczycielka pilatesu Lidia Konkel oraz 81-letnia trenerka aerobiku Anna Marchewka:

 • :D
  z tyłu liceum z przodu muzeum
  com /2015-09-08 14:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...