Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • 10 lat od "zagłady" Nowego Orleanu. "Trudno czuć, że się żyje"

  30-08-2015 11:12 Ci, którzy przeżyli, zmagają się ze stresem pourazowym
  10 lat od "zagłady" Nowego Orleanu. "Trudno czuć, że się żyje"

  Mija 10 lat od tragedii, jaką spowodował w USA huragan Katrina

  Fakty TVN

  Gdy w 2005 r. huragan Katrina uderzył w Nowy Orlean, mało kto wierzył, że spustoszone miasto stanie kiedyś na nogi. Ci, którym udało się ujść z życiem, mówią że to "była apokalipsa". Rehabilitacji wymagało nie tylko miasto, lecz także ocaleni. Widzieli tak drastyczne sceny, że do dziś zmagają się ze stresem pourazowym.

  29 sierpnia 2005 r. Katrina, huragan kategorii czwartej (w pięciostopniowej rosnącej skali) uderzył w północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, pustosząc nadmorskie miasta w stanach Alabama, Missisipi i Luizjana. Następnego dnia wzbierające fale przerwały wały przeciwpowodziowe w Nowym Orleanie, leżącym około trzech metrów poniżej poziomu morza i otoczonym z trzech stron wodą. Zatopionych zostało 80 proc. powierzchni miasta. Zniszczenia na całym wybrzeżu objęły obszar równy mniej więcej powierzchni Wielkiej Brytanii.

  Mimo ostrzeżeń meteorologów żywioł kompletnie zaskoczył władze Nowego Orleanu, stanu Luizjana i agendy rządu federalnego, które nie spodziewały się przerwania wałów. Przed powodzią ewakuowano tylko część mieszkańców, a przez pierwsze dni w ocalałych dzielnicach panowało prawo dżungli; część policji uciekła. Ludzie umierali, czekając na ratunek.

  Apokalipsa

  Dwa tygodnie po przerwaniu wałów jedna z mieszkanek Nowego Orleanu Katrina Brees usiadła na ruinach

  swojego bloku i obserwowała płonące miasto.

  - To było jak apokalipsa - wspina dzisiaj w wywiadzie dla weather.com - Najpierw wszędzie była woda. Potem widzieliśmy ogniste wyspy wokół nas. - Poszłam też do domu mojej matki, by sprawdzić, w jakim jest stanie. To było prawie jak zwiedzanie Pompei. Widzisz jak gnije jedzenie, pranie w suszarce. Tyle zniszczenia wokół, że trudno czuć, że się żyje - opisuje.

  Dzisiaj Katrina Brees ma 37 lat i wciąż jest w słabym stanie psychicznym. Próbowała radzić sobie na własną rękę z cierpieniem. W jej otoczeniu, nie wszyscy znajomi mieli siłę, by żyć. Popełniali samobójstwa. Każdy z nich stracił kogoś bliskiego.

  - Zapomnijmy o tych momentach. Pamiętajmy o tym, co w tym mieście było piękne - prosi Brees.

  Problemy psychiczne

  Amerykański magazyn naukowcy "Molecular Psychiatry" przeprowadził analizy stanu psychicznego osób, które przeżyły huragan Katrina. Jak informują autorzy badań, część z nich cierpi do tej pory na stres pourazowy.

  Kilka miesięcy po katastrofie przeprowadzono pierwsze analizy na grupie ponad tysiąca ocalałych. Okazało się, że co dziesiąty ma poważne problemy psychiczne. Jednak z każdym rokiem liczba osób z zaburzeniami rosła, nawet do 21 proc. Drastycznie wzrastała również liczba osób o myślach samobójczych.

  Bilans ofiar

  W wyniku huraganu zginęło w sumie 1836 osób, a 705 zostało uznanych za zaginione. Najtragiczniejszy bilans dotyczy stanu Luizjana - śmierć poniosło tam 1577 osób. Na drugim miejscu jest Missisipi - 238 ofiar śmiertelnych.

  Prezydent USA George W. Bush wprowadził stan wyjątkowy w Luizjanie, Missisipi i Alabamie w sobotę 27 sierpnia, na dwa dni przed wejściem huraganu na kontynentalną część kraju.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...