Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • 10 lat temu przeszła Katrina. Zginęło 1836 osób

  27-08-2015 21:32 Wiatr osiągnął prędkość 280 km/h

  Huragan Katrina widziany z kosmosu

  NASA

  Dokładnie dziesięć lat temu nad Atlantykiem szalał potężny i niszczycielski huragan Katrina. Uznaje się go za jeden z najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. W miejscu, w które uderzyła Katrina, jeszcze w tym samym roku pojawiły się dwa kolejne huragany piątej kategorii.

  Cyklon tropikalny uformował się 23 sierpnia 2005 roku w rejonie Wysp Bahama. Temperatura wody sięgnęła wtedy 30 stopni Celsjusza. Już następnego dnia prędkość wiatru w ośrodku niżowym przekraczała 120 km/h, co uczyniło Katrinę huraganem pierwszej kategorii według skali Saffira Simpsona. Wkrótce dotarł nad południową Florydę i tam pojawiły się jego pierwsze ofiary. Był już wtedy huraganem trzeciej kategorii.

  280 km/h

  Później huragan trafił nad wody Zatoki Meksykańskiej. Dzięki dodatkowej porcji ciepła (wody Zatoki Meksykańskiej miały około 32-33 st. C) i wilgoci cyklon szybko zyskał na sile. Siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h, dlatego jego kategoria wzrosła do piątej, najwyższej w skali.

  28 sierpnia Katrina osiągnęła swą maksymalną siłę. O godzinie 13 czasu lokalnego zarejestrowano wtedy najwyższą prędkość wiatru - 280 km/h - oraz najniższe ciśnienie atmosferyczne, które wyniosło tylko 902 hPa.

  Katrina nad lądem

  W poniedziałek 29 sierpnia 2005 roku o godzinie 6.10 czasu lokalnego żywioł uderzył w Nowy Orlean w stanie Luizjana. Wtargnął na ląd z ogromną siłą. Cyklon osłabł wtedy do kategorii trzeciej w skali Saffira Simpsona (wiatr wiał z prędkością 205 km/h) i utrzymała się ona przez cały czas wędrówki huraganu nad Luizjaną.

  Zalany Nowy Orlean

  Wały przeciwpowodziowe w Nowym Orleanie okazały się nieszczelne, dlatego zalane zostało ponad 80 procent miasta. Z blisko półmilionowej populacji, w 2007 roku liczba mieszkańców spadła do 273 tysięcy. Straty materialne w określono na 821 miliardy dolarów. Tysiące ludzi jeszcze trzy lata po przejściu żywiołu żyło w przyczepach - ich mieszkania długo pozostawały nieodbudowane.

  Zanikł koło Kanady

  Podobna siła cyklonu utrzymywała się do momentu, gdy dotarł on nad stan Missisipi. Po przebyciu ponad 150 kilometrów w głąb lądu, siła wiatru osłabła na tyle, że został on zdegradowany do kategorii burzy tropikalnej. Stało się to w okolicy miejscowości Clarksville w stanie Tennessee. Resztki huraganu przemieściły się na północny wschód, docierając w okolice wschodniej Kanady. Tam żywioł ostatecznie zanikł.

  Bilans ofiar

  W wyniku huraganu zginęło w sumie 1836 osób, a 705 zostało uznanych za zaginione. Najtragiczniejszy bilans dotyczy stanu Luizjana - śmierć poniosło tam 1577 osób. Zaraz za nią jest Missisipi - 238 ofiar śmiertelnych. Prezydent USA George W. Bush wprowadził stan wyjątkowy w Luizjanie, Missisipi i Alabamie w sobotę 27 sierpnia, na dwa dni przed wejściem huraganu na kontynentalną część kraju.

  Rok huraganów

  W 2005 roku na Atlantyku na przestrzeni dwóch miesięcy narodziły się aż trzy huragany, które osiągnęły piątą kategorię w skali Saffira Simpsona. Trzy tygodnie po Katrinie, pojawił się cyklon Rita, który uderzył w Teksas i Luizjanę 24 września. Najwyższa prędkość wiatru, jaką zarejestrowano, to 290 km/h, a ciśnienie w ośrodku spadło do 895 hPa. Żywioł pozbawił życia 120 osób. Miesiąc później, 22 października, huragan Wilma (piątej kategorii) uderzył w Półwysep Jukatan. Najwyższą prędkość wiatru określono na 295 km/h, a najniższe ciśnienie - na 882 hPa. Przyczynił się do śmierci 23 osób.

 • widac jak obeszla Apallachy
  tam stal sie ulewa, a potem do nas przyszla
  ~ajkc /2015-08-28 09:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...