Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 26°C 18°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Tajfun Soudelor siał spustoszenie na wyspie Saipan

  07-08-2015 07:50 Odbudowa zajmie miesiące

  Potężny tajfun wędruje po zachodnim Pacyfiku. Minął już Mariany, teraz zmierza w stronę Chin. Usuwanie szkód i odbudowa domów na wyspie Saipan zajmie wiele miesięcy.

  Soudelor uderzył w wyspy na zachodnim Pacyfiku. Przyniósł spustoszenie na wyspie Saipan, największej należącej do Marianów Północnych.

  Tajfun wdarł się na ląd w niedzielę 2 sierpnia w nocy. Wiatr osiągał wtedy prędkość w porywach dochodzących do 170 km/h.

  Liczne szkody

  Żywioł spowodował wiele zniszczeń, m.in. zerwał linie energetyczne i uszkodził drogi. Mieszkańcy muszą się teraz liczyć z przerwami w dostawie prądu i wody. Władze podają, że naprawa zniszczeń może potrwać nawet wiele miesięcy. Blisko 500 osób przebywa obecnie w schroniskach, bo ich domy nie nadają się do zamieszkania.

  Zagraża innym

  Supertajfun największą moc wykazywał w poniedziałek 3 sierpnia po południu lokalnego czasu. Porywy wiatru wtedy sięgały 350 km/h. Ciśnienie we wnętrzu cyklonu wyniosło zaledwie 900 hPa. Sprawiło to, że został on najsilniejszym cyklonem tropikalnym, jaki jak na razie wystąpił w 2015 roku.

  Według prognoz synoptyków w piątek żywioł zaatakuje Tajwan. Natomiast do południowo-wschodnich Chin nadciągnie w najbliższą sobotę.

  Tajfun słabnie

  Według danych z południa 5 sierpnia huragan zdegradował do kategorii trzeciej, a wiatr rozpędzał się do około 200 kilometrów na godzinę. Ciśnienie wzrosło do 935 hPa.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...