Informacje
 • Niedziela burzowa, nocą także zagrzmi. Jasno od błyskawic ma być m.in. w Małopolsce

  19-07-2015 21:53 Burze przetoczyły się przez cały kraj

  Pioruny zabijają w Polsce kilkadziesiąt osób rocznie

  Zdj.: flickr.com/Norio NAKAYAMA (CC BY-SA 2.0), film: TVN24

  W niedzielę nad Polską przemieszczały się komórki burzowe. W wielu regionach kraju zagrzmiało. Zjawiska były wyjątkowo gwałtowne i niebezpieczne. Synoptycy ostrzegali nawet przed wystąpieniem trąb powietrznych. Uwaga: noc też nie ma być specjalnie spokojna.

  Noc z niedzieli na poniedziałek nie będzie już tak gwałtowna pod względem burz. Do północy front burzowy powinien przemieścić się poza wschodnie granice kraju.

  Jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu przez całą noc mogą pojawić się burze. Nie będą one jednak tak gwałtowne jak te popołudniowe.

  Po godz. 21 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek informowała o froncie burzowym, który rozciągał się od Górnego Śląska i Małopolski przez Kielecczyznę, Lubelszczyznę, Mazowsze po Podlasie i Mazury. Kolejny wkraczał od strony Dolnego Śląska.

  Burze były gwałtowne, z opadami do 30-50 l/mkw., gradem i wiatrem do 90-100 km/h.

  Gdzie grzmiało wieczorem?

  Wyładowania notowano w woj. śląskim, w pasie od Wisły, Bielska-Białej, Oświęcimia, Katowic, Olkusza, Zawiercia, Szczekocin, Koniecpolu, Włoszczowej. Burze przemieszczały się na północny wschód w stronę miejscowości Końskie.

  Wyładowania notowano również w woj. mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Grzmiało w pasie Ryki, Kozienice, Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Ciechanowiec, Zambrów, Białystok, Mońki, Augustów, Olecko i Suwałki.

  Za frontem pojawiła się niewielka strefa burz w woj. dolnośląskim w rejonie Bogatyni, Jeleniej Góry, Karpacza, Bolesławca, Legnicy, Lubina.

  Burze wędrowały na wschód w stronę Wałbrzycha, Wrocławia. Towarzyszyły im opady do 40 l/mkw. i wiatr do 90 km/h.

  Niebezpieczna niedziela

  Po godz. 15 nad Polskę zachodnią wkroczył znad Niemiec niż, z centrum w rejonie Zatoki Pomorskiej. Z niżem związany był front chłodny, wkraczający nad Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską oraz zachodnią część Dolnego Śląska, na którym rozwijały się chmury burzowe.

  Europejski Eksperyment Prognozowania Burz (ESTOFEX) wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed gwałtownymi burzami z niszczycielskim wiatrem. Przez część naszego kraju mogły przechodzić trąby powietrzne. Alert pogodowy obowiązywał w województwach wielkopolskim, mazowieckim, w części warmińsko-mazurskiego i w części podlaskiego.

  Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton Pyziołek zaznaczyła, że faktycznie istniało prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

  - Sytuacja jest bardzo dynamiczna i prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej spadło na Śląsku, natomiast wciąż jest spore w godzinach wieczornych lub w pierwszej części nocy w woj. świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim - informowała synoptyk. - Trąba jest oczywiście zjawiskiem bardzo lokalnym. W naszych warunkach nie można dokładnie prognozować, w jakim miejscu trąba wystąpi - opisywała.

  Burzowy poniedziałek

  W poniedziałek przelotne opady deszczu i umiarkowane burze wystąpią na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W burzach opady do 10-20 l/mkw. Wiatr okresami będzie dość silny, w porywach na Wybrzeżu do 65 km/h, w burzach silny do 80 km/h.

 • gradobicie
  Hej. W którym miejscu we Wrocawiu był taki grad? U nas było dość spokojnie, polało tylko sporo.
  ~Bloger /2015-07-20 19:49
 • TYCHY
  PIĘKNA POGODA
  ~LUIZA /2015-07-20 19:13
 • Burza w Toruniu - 19 lipca
  Jeszcze nie widzialam takiego pobojowiska. W starym parku Tysiąclecia wichura zwaliła kilkanaście ogromnych drzew. Powyrywała z korzeniami m.i.n ogromne stare dęby. Park wyglądał jak po przejściu kataklizmu. Wyrwane były nawet fragmenty chodnika. Co kawałek w dzielnicy Stawki na drodze leżały zwalone drzewa. Podejrzewam, że była to jakaś lokalna trąba powietrzna.
  ~Magdalka /2015-07-20 15:29
 • kielce
  Na a w Kielcach kolejną burza chyba trzecia juz.największy deszcz i wiatr teraz w nocy.a rano trzeba do pracy wstać...
  ~muszka /2015-07-20 01:44
 • dość
  Ja mam już dość! Kiedy te grzmoty się skończą?! Nie rozumiem ludzi, którzy z zapartym tchem z przygotowanym sprzętem czekają aż się coś zacznie, żeby móc popatrzeć, sfilmować i inne porty uprawiać. Nie lubię lata :/ a to dopiero początek :/
  ~polina /2015-07-20 00:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...