Informacje
 • Nie zatrzymamy zmian klimatu

  19-07-2015 12:22 Naukowcy zaniepokojeni

  Według niezależnych naukowców przekroczyliśmy krytyczny moment, w którym możemy uratować naszą planetę przed globalnymi zmianami klimatu. Nie ostygną bowiem szybko nagrzane wody oceanów, które są głównym źródłem tych procesów.

  Poziom morza, ocieplenie powierzchni i górnej części oceanu, gazy cieplarniane i temperatura na lądach przyczyniły się do pobicia rekordu średnich temperatur w 2014 roku. Odnotowano tego roku również intensywne topnienie lodowców i wzrost częstotliwości występowania burz tropikalnych.

  Raport klimatologów

  Takie wnioski wynikają z dorocznego raportu State of the Climate opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne. Wyniki raportu oparte są na sprawozdaniach 413 niezależnych naukowców z 58 krajów.

  - Raport przedstawia nam dane z całego świata, zebrane przez setki naukowców i daje nam obraz tego, co wydarzyło się w 2014 roku - powiedział Thomas Karl, dyrektor amerykańskiego archiwum danych meteorologicznych NOAA.

  Raport powstaje każdego roku, od 25 lat.

  Niepokój wśród naukowców

  Zmienia się temperatura powietrza, oceanu, a także zewnętrzne warstwy atmosfery. Lecz nie to budzi największy niepokój. Według naukowców, nawet jeśli zmniejszyło by się natychmiast emisję gazów cieplarnianych, to ocieplenie oceanów będzie dalej postępować. Może to trwać wieki, a nawet tysiąclecia.

  Średnia roczna temperatura na Ziemi w 2014 roku była rekordowo wysoka (najwyższa od rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku). Była ona o 0,37-044 st. C wyższa niż średnia 1981-2010. W ponad 20 krajach Europy odnotowano rekordowo wysokie wartości. Podobna sytuacja miała miejsce w Afryce. Jedyne miejsca na ziemi, gdzie odnotowano spadek temperatury to wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych, centralna i południowa Kanada oraz środkowa część Azji.

  Rozpędziły się zmiany klimatu

  Średnia temperatura powierzchni morza również była najwyższa w historii. Ocean ma zdolność do magazynowania i uwalniania ciepła, co ma duże znaczenie dla stabilizacji klimatu. W związku z powyższym, naukowcy z przerażeniem informują, że nawet jeśli odetniemy źródło emisji gazów cieplarnianych, to nie powstrzymamy już rozpędzonego wzrostu temperatury oceanów.

  Na poniższym wideo widać, jak zmienia się powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym na skutek ocieplenia klimatu.

 • Nie ma szans
  W historii ziemi znikały całe kontynety ,a co dopiero wyspy na Pacyfiku,zmieniał się klimat i poziom CO2 dużo mocniej niz obecnie człowiek nie może z tym walczyć ,nie ma szans. Trzeba sie przenosić wyżej to normalne ,hamowanie rozwoju i przemysłu na świecie jest ostateczną głupotą ,bez rozwiniętej gospoddarki na świecie migracja i dostosowanie się do nieunikninych zmian ,które następowały zawsze i stale będą następować będzie bardzo trudne.
  ~Les /2015-12-12 18:22
 • Jak wam nie wstyd!?
  Czy nie widzicie, że ludzie nie dają się oszukać w kwestii zmian klimatu? Przestańcie wreszcie kłamać, to już nie działa! Stracicie jedynie szacunek, wiarygodność i czytelników, w wraz z nimi wielką kasę. Czy przypadkiem nie odnotowaliście ostatnio wielkich strat finansowych? To jest właśnie skutek braku szacunku dla czytelników i widzów. Róbcie tak dalej, a splajtujecie. Kłamstwo ma krótkie nogi!!!!

  Nie ma dlla mnie znaczenia, czy opublikujecie ten komentarz, on jest dla waszej wiadomości.
  ~exleming /2015-07-20 10:20
 • @ Money
  To nieprawda, ze zmiany klimatu nigdy nie dzialy sie tak szybko jak obecnie.Piszac to dajesz swiadectwo o tym, ze nie masz zielonego pojecia o paleoklimatologii. Tak nawiasem mowiac wasz "oboz" jest zamkniety w stu latach. W tym okresie mozna mowic co najwyzej o zmianie pogody ale nie klimatu
  ~Cliq /2015-07-19 18:59
 • zmiany klimatu
  kilka dni temu inni niezależni naukowcy ostrzegali przed zbliżającym się kolejnym "minimum Maundera"
  ~nieweck /2015-07-19 18:39
 • naukowcy marnują czas i środki, badając "zmiany klimatu"
  tymczasem powinni się zabrać za badania, jak się do tych zmian klimatu dostosować. "Nie zawrócisz kijem Wisły"
  ~Maks /2015-07-19 17:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...