Informacje
 • Na co zwracać uwagę, wybierając ketchup?

  17-07-2015 10:55 Radzi dietetyk kliniczny

  Na co zwracać uwagę, wybierając ketchup?

  TVN Meteo Active

  Marta Brajbisz, dietetyk kliniczny Instytutu Żywności i Żywienia, wyjaśniała, na co zwracać uwagę, czytając etykiety opakowań ketchupu.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ketchup zna i lubi prawie każdy. Stanowi doskonały dodatek do kanapek i mięs, zwłaszcza tych przygotowywanych na grillu. Jednak ketchup ketchupowi nierówny. Marta Brajbisz, dietetyk kliniczny Instytutu Żywności i Żywienia wyjaśniała reporterowi TVN Meteo Active Mateuszowi Bosakowi, na co zwracać uwagę, czytając etykiety opakowań ketchupu.

  Całkiem dobry dodatek

  - Ketchup jest zdrowy pod warunkiem, że jest zrobiony z pomidorów i ma ich w swoim składzie dość dużo - zaznaczyła Brajbisz. Dodatkowo charakteryzuje się dość niską kalorycznością - łyżeczka produktu dostarcza bowiem zaledwie 15 kcal.

  - Co wyróżnia ketchup i pomidory to fakt, że mają w sobie likopen, który jest uwalniany podczas obróbki termicznej. Koncentraty pomidorowe i ketchupy mają tego likopenu najwięcej - zauważyła Brajbisz.

  Składnik na zdrowie

  Uważa się, że likopen odbudowuje połączenia międzykomórkowe i dowiedziono, że wysokie spożycie pomidorów wywołuje efekt ochronny przeciwko nowotworom przewodu pokarmowego oraz redukuje o 50 proc. ryzyko zgonu na podłożu nowotworowym u ludzi w wieku podeszłym.

  Ponadto wykazano, że spożywanie produktów bogatych w likopen może obniżać ryzyko wystąpienia ostrego zawału mięśnia sercowego, wystąpienia choroby wieńcowej oraz może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób wieńcowych.

  Wybieraj mądrze

  Wybierając w sklepie ketchup warto zwrócić uwagę na etykietę. Najlepszym będzie ten produkt, który jest wyprodukowany z dużej ilości koncentratu, ma niewielki dodatek cukru, soli i wody oraz octu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...