Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Miliony kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi. Zobacz niesamowitą wizualizację

  17-07-2015 08:40 Znajdują się na niej obiekty większe od 10 cm

  Fot.: Kosmiczne śmieci wokół Ziemi, film: W jaki sposób tworzą się kosmiczne śmieci?

  Fot.: stuffin.space, film: ESA

  Młody, amerykański programista wizualizuje, jak wygląda kosmiczna otoczka naszej planety w rzeczywistości. Ziemię nieustannie okrążają miliony kosmicznych śmieci, które wytworzył człowiek.

  18-letni amerykański programista James Yoder stworzył wizualizację, gdzie każdy może obserwować w czasie rzeczywistym wszystkie kosmiczne obiekty, krążące wokół kuli ziemskiej. Znajdują się na niej nie tylko aktywne satelity i rakiety, które dostarczają na Ziemię obrazy satelitarne, ale wszystkie obiekty o średnicy większej od 10 centymetrów.

  Wszystkie kosmiczne śmieci zaznaczone są różnokolorowymi kropkami, które cały czas się przemieszczają. Kolorem czerwonym oznaczone są czynne satelity, kolorem niebieskim szczątki rakiet, a szarym kolorem różnego rodzaju kosmiczne odpadki.

  Informacje o obiektach

  Wizualizacja pozwala swobodnie poruszać się po ziemskiej orbicie. Po wybraniu konkretnego obiektu możemy też zobaczyć wszystkie parametry techniczne obiektu, a więc jego nazwę, kiedy został wystrzelony, apogeum (maks. wysokość), perygeum (min. wysokość), aktualne położenie, aktualną wysokość, aktualną szybkość czy czas obiegu wokół Ziemi.

  Ludzkie śmieci

  Kosmiczne śmieci lub kosmiczne odpadki (ew. kosmiczne wysypisko) są to obiekty na orbitach wokół Ziemi, wytworzone przez człowieka, ale niesłużące już żadnemu celowi. Składa się na nie wszystko - poczynając od zużytych rakiet wielostopniowych, nieczynnych satelitów, tego, co astronauci zgubili podczas spacerów kosmicznych, aż po pokolizyjne fragmenty kosmicznych urządzeń i pozostałości eksplozji.

  Miliony małych obiektów

  Znaczną większość z milionów obiektów śmietniska stanowią małe kawałki, jak na przykład listki farby. Liczbowo znaczna większość śmieci ma 1 cm lub mniej. Z szacowanych 500 tys. obiektów o średnicy powyżej 1 cm, tylko 18 tys. może być śledzonych z Ziemi. Łączną liczbę obiektów szacuje się na miliony.

  Ponad 5 tysięcy ton odpadków

  Skoro śmieci zostały wykonane ręką człowieka, całkowita możliwa masa śmieci jest łatwa do obliczenia. Jako że w masie śmiecia dominują cięższe obiekty, znane już od dłuższego czasu, masa całkowita pozostaje względnie stała. Szacuje się ją na około 5500 ton.

  Tysiące lat w kosmosie

  Na wyższych orbitach, gdzie wpływ atmosfery jest dużo mniej znaczący, degradacja orbity trwa dłużej. Wpływ Księżyca i ciśnienie wiatru słonecznego może stopniowo pchać śmieci na niższe orbity, ale na bardzo wysokich orbitach może to trwać tysiące lat.

  Pełną wizualizację Jamesa Yodera możesz znaleźć tutaj.

 • Młody i mądry
  teraz wiem dlaczego w Piśmie Świętym pisze, że na Ziemię spadną cetnarowe kamienie { 50 kg }.Będzie to jedna z plag.Ktoś musi tych szaleńców powstrzymać!
  ~Zosia /2015-07-17 10:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....