Informacje
 • "Jestem szczęśliwym człowiekiem". Zrzucił 40 kilogramów

  16-07-2015 10:50 Historia metamorfozy Marcina Ubycha

  Metamorfoza Marcina Ubycha

  TVN Meteo Active

  Chęć zmiany stylu życia z byle jakiego na zdrowy i aktywny to połowa sukcesu. Wytrwanie w postanowieniu i osiągnięcie sukcesu - zrzucenie nadprogramowych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki - to coś, co udaje się nielicznym. Jednym z takich ludzi jest Marcin Ubych, który w niespełna rok zrzucił około 40 kilogramów.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  - Moja historia z redukcją wagi oraz bieganiem rozpoczęła się niecały rok temu - wyjaśnia 37-letni Marcin Ubych z Łodzi. - Mój młodszy brat biegał już od kilku miesięcy i dość często zdarzało mi się jeździć na zawody, by go dopingować. W tamtym czasie ważyłem grubo ponad 135kg i nie w głowie mi była jakakolwiek aktywność fizyczna - przyznał szczerze. - Na tych wszystkich wyjazdach poznałem ogrom wspaniałych ludzi, a atmosfera panująca na takich biegowych imprezach, przyciągała - dodał. - Pojawiałem się jako kibic właściwie na każdych zawodach, w których brał udział mój brat. Zaczęło mnie to wciągać - przyznał.

  Motywacja i mobilizacja

  - Głównym impulsem do ruszenia swojego "cielska" z kanapy był charytatywny bieg "Rak To Się Leczy"

  w czerwcu 2014 r. Ze względu na to że w 2010 r wygrałem walkę z tą chorobą, impuls był naprawdę silny - kontynuuje bohater niezwykłej metamorfozy. - Do startu na 5 km zacząłem przygotowywać się miesiąc wcześniej. Do tych przygotowań również dołączyła moja kochana żona. Bez niej pewnie bym odpuścił - opowiada Ubych.

  Mimo wszystko

  Ubych przyznaje szczerze, że jego przygoda ze sportem zaczęła się spokojnie. - Bez żadnych konsultacji, planów biegowych. Po prostu wychodziliśmy wieczorami z domu i próbowałem truchtać - wspomina. - Niestety duża waga i zerowa kondycja mnie zniechęcała. Po 200 m sapałem jak parowóz, po 500 m już nie byłem w stanie biec - przyznał szczerze. Ale nie poddał się. - Choć ani razu nie udało mi się przebiec dłuższego dystansu niż 500 m, to 22 czerwca 2014 roku stanąłem

  z małżonką na linii startu - mówi Ubych. - Bieg ukończyłem w strasznych męczarniach, większość dystansu idąc, nie biegnąc - wspomina.

  - Niestety nie odbyło się bez problemów. Nieprzygotowanie, waga ciężka i kontuzja gwarantowana. Ledwo mogłem się poruszać i tylko dzięki pomocy brata fizjoterapeuty po 2 miesiącach mogłem rozpocząć dalsze działania - przyznał.

  Krok po kroczku

  Ubych przyznał, że jego głównym celem była chęć biegania i pragnienie zrzucenia nadprogramowych kilogramów.

  - Diet w życiu przetestowałem ile tylko można było, jednak po każdej wracałem do wagi początkowej, 

  zyskując kilka kilogramów więcej - wspomina. - Zrobiłem po swojemu - przyznał. "Po swojemu" oznaczało redukcję objętości spożywanych posiłków i odstawienie słodyczy, napojów gazowanych, alkoholu i fast foodu.

  - Zacząłem delikatnie, od roweru stacjonarnego, przesiadając się z czasem na normalny rower i organizując wypady za miasto - opowiadał. Sukcesywnie zwiększał czas treningów i dystans. - Waga leciała w dół - wspomina.

  Kijki zamiast biegania

  - Po 2 miesiącach, we wrześniu, wziąłem udział w zawodach MTB (50 kilometrów wokół Zalewu Sulejowskiego). Tam miałem okazję poznać bliżej Przemka Stupnowicza, który ten sam dystans przeszedł z kijami nordic walking. Po wstępnych ustaleniach podjął się próby nauczenia mnie właściwej techniki nordic walking. Była to pierwsza alternatywa przygotowywująca mnie do przyszłych treningów biegowych - wyjaśnia Marcin.

  - Początki bardzo trudne: dużo potu wylanego i niejedna chwila rezygnacji i załamania. Ale waga nadal spadała - mówi. - W kolejnych miesiącach wystartowałem w kilkunastu zawodach nordic walking na dystansach 5 km, 10 km oraz w półmaratonie - wspomina.

  "Nie jest łatwo"

  - Na początku stycznia, gdy waga pokazała 99kg ruszyłem z biegowym planem treningowym, tym razem

  "z głową" i pomocą osób biegających. Nie jest łatwo i wiem, że już nie będzie - przyznał szczerze.

  W tej chwili biegam średnio co drugi dzień, pokonując około 5-10 czy nawet 15 km, łącząc bieganie z  treningami interwałowymi oraz wolnymi wybieganiami - wyjaśnił. - Robię sobie przerwy w trakcie, żeby chwilę odpocząć - przyznaje Marcin. - Nie wstydzę się już wychodzić na treningi w dzień, choć jeszcze niedawno biegałem tylko po nocach - przyznał.

  "Jestem szczęśliwym człowiekiem"

  - Wiem że zrobiłem właściwy krok i pomimo problemów z ruszeniem wagi dalej w dół, nie poddaję się, walczę dalej - dodał. - Biegam i jestem szczęśliwym człowiekiem - podkreślił bohater spektakularnej metamorfozy.

  Po 11 miesiącach Marcin Ubych jest o ponad 40kg lżejszy. - Ktoś kiedyś napisał: sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu. Staram się tego trzymać i dzięki temu osiągam swoje wyznaczone cele - przyznał.

  Pokaż nam swoją historię!

  Jeżeli dzięki samozaparciu, diecie i ćwiczeniom udało Ci się schudnąć i zmienić swoje życie - zgłoś się do nas! Zgłoszenie o tytule METAMORFOZA powinno zawierać:

  - opis osoby zgłaszającej się,
  (wiek, zawód, miasto, numer telefonu, wzrost, waga przed i po odchudzaniu)
  - zdjęcia sprzed odchudzania, w trakcie i po odchudzaniu,
  - klika zdań o tym, dlaczego to właśnie Twoja historia powinna pojawić się w TVN Meteo Active!

 • Jak dla mnie, czyli osoby 100+ motywacja 300%
  Gratuluję, pozdrawiam, może kiedyś dogonię.
  ~Jakub /2016-12-28 12:41
 • Super. Tak Trzymać.
  Brawo p. Marcinie. Gratuluję wytrzymałości i wytrwałości.
  Pozdrawiam.
  arturkarol /2015-07-17 11:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...