Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Fitness age - nowy wskaźnik wieku

  12-07-2015 10:09 Oblicz swój fitness age - mówi o długowieczności
  Fitness age - nowy wskaźnik wieku

  Ćwiczysz? Możesz być młodszy niż myślisz

  Scott Webb/Unsplash

  Myślisz, że wiesz, ile masz lat? Możesz być w błędzie. Rok urodzenia wcale nie determinuje twojego faktycznego wieku. Teraz liczy się fitness age, czyli wiek sprawnościowy.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Fitness age to rewolucja w sposobie myślenia o naszym wieku metrykalnym. Pozwala nam go zmienić (dodać lub odjąć lat) i daje szansę na długowieczność. Co więcej, tylko my decydujemy ile mamy lat i jak długo będziemy żyli. Jesteście gotowi aby poznać ten cudowny eliksir młodości?

  Fitness age, czyli wiek sprawnościowy

  Termin fitness age został opracowany przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim. Przez lata sprawdzali, jak uprawianie sportu wpływa na długość naszego życia. Fitness age determinuje przede wszystkim VO2max (pułap tlenowy), który jest miarą zdolności organizmu do podejmowania i wykorzystania tlenu - maksymalna ilość tlenu, jaką nasz organizm może pochłonąć w danej jednostce czasu (najczęściej w minutę). Z reguły zapisuje się ją w ml/min/kg. Precyzyjny pomiar wydolności tlenowej wymaga zaawansowanych testów na bieżni.

  Jeśli okaże się, że twoje VO2max jest poniżej średniej dla twojej grupy wiekowej oznacza to, że jesteś starszy niż wskazuje na to twoja metryka. Jeżeli jest odwrotnie - jesteś młodszy.

  Zobacz jak wyglądają profesjonalne testy pomiarowe VO2max:

  Sprawdź, ile na prawdę masz lat

  Naukowcy przebadali 5 tys. Norwegów między 20 a 90 rokiem życia. Zbadali ich pułap tlenowy, ale jednocześnie sprawdzili różne inne parametry: obwód talii, tętno, tygodniową aktywność fizyczną, wykształcenie itp. Parametry podłączyli do algorytmu, który wyliczył fitness age, czyli wiek sprawnościowy. Okazało się, że wyniki z algorytmu i testu VO2max były bardzo zbliżone.

  Fitness age a długowieczność

  Jak fitness age ma się do naszej długowieczności? Tutaj naukowcy przeanalizowali szczegółowe kwestionariusze dotyczące zdrowia 55 tys. dorosłych Norwegów od 1980 r. Odpowiedzi z kwestionariuszy wykorzystali do obliczenia fitness age każdej z osób. Następnie sprawdzili śmiertelność w tej grupie badawczej.

  Okazało się, że u respondentów, u których VO2 max było o 85 proc. poniżej średniej dla ich grupy wiekowej, ich wiek fitness był znacznie wyższy, niż wskazywałaby na to ich metryka. U 82 proc. z nich występowało większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż u respondentów, u których fitness age był taki sam jak wiek urodzeniowy lub niższy. Na podstawie tych badań naukowcy stwierdzili, że fitness age jest lepszym miernikiem przewidującym ryzyko przedwczesnej śmierci niż poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, czy fakt, czy ktoś pali papierosy, czy nie.

  Można to zmienić

  - Na szczęście fitness age można zmienić - mówi prof Ulrik Wisloff z wydziału Medycyny i Sportu na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii, główny autor badania.

  Jak to zrobić? Wystarczy trenować i zdrowo się odżywiać. Większa ilość odpowiednich ćwiczeń, to większe VO2max i niższe fitness age. Do dzieła!

  Fitness age można policzyć tu

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...