Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Jesteś w ciąży? Spędź wakacje bezpiecznie

  11-07-2015 17:38 Kilka spraw, o których musisz wiedzieć

  Wakacje w ciąży

  Montse PB/ Wikipedia

  Jeśli jesteś w ciąży i wybierasz się na urlop, sprawdź na jakie utrudnienia możesz natrafić. Ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski podpowie ci, jak się z nimi uporać.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ciąża to nie choroba, więc wydawałoby się, że w ciąży wszystko wolno. To jednak odmienny stan fizjologiczny, który wnosi pewne ograniczenia, także w nasze plany urlopowe. O czy powinnaś wiedzieć, zanim wykupisz wycieczkę i spakujesz walizkę, mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog i położnik.

  Gdzie jechać?

  Będąc w ciąży, powinnaś wybrać miejsce urlopowe, które jest relatywnie blisko (do ok. 5 godzin lotu samolotem), gdzie temperatura nie przekracza 40 st. C i gdzie dostęp do opieki zdrowotnej nie jest utrudniony.

  Postaw zatem na kraje europejskie. Jeśli będziesz jechała dalej  lekarz prowadzący prawdopodobnie będzie musiał podać ci heparynę, która zapobiegnie powstaniu zakrzepów i zatorów podczas długich lotów samolotem.

  - Groźniejsza od lotu samolotem może być hipotermia. Zarodek, szczególnie na 8-10 tyg. przed porodem, nie lubi temperatury wewnątrz organizmu wyższej niż 38-39 st. C - mówi prof. Romuald Dębski. A na tak wysoką wartość kobieta w ciąży naraża się, leżąc dłuższy czas plackiem na plaży.

  Jeśli zaś mowa o opiece zdrowotnej, to w większości krajów europejskich jest na przyzwoitym poziomie. - Warto jednak zorientować się jaki jest jej stan, zanim ruszymy w drogę - radzi ginekolog.

  Ciąża a samolot

  Nie na każdym etapie ciąży możemy pozwolić sobie na podróż samolotem.

  - Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma problemów typu objawy poronienia zagrażającego czy porodu przedwczesnego, to samolot jest zupełnie bezpieczny do ok. 30 tygodnia ciąży - wyjaśnia prof. Dębski.

  Czyli w pierwszym i drugim trymestrze możemy latać, a trzecim lepiej odpuścić. Dlaczego?

  - W późniejszym okresie zmiany ciśnienia związane ze wznoszeniem się samolotu i obniżeniem ciśnienia w kabinie mogą być czynnikiem sprawczym dla czynności skurczowych - przestrzega ekspert. A oznacza to po prostu możliwość przedwczesnego porodu.

  Utrudnienia ze strony przewoźnika

  Jeśli jednak chcemy lub musimy udać się w podróż samolotem w trzecim trymestrze, to sprawdźmy, jak reguluje to nasz przewoźnik.

  - Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza ginekologa, że kobieta może latać - mówi prof. Dębski.

  Dla przykładu Polskie Linie Lotnicze LOT wymagają od ciężarnej po 32 tygodniu wypełnienia specjalnego formularza.

  A to nie koniec utrudnień. Takie zaświadczenie jest ważne tydzień, więc może się zdarzyć, że ciężarna nie będzie mogła wrócić z wakacji samolotem, tylko będzie musiała przesiąść się na pociąg.

  Opalanie

  Będąc w ciąży, uważajmy na opalanie. Lepiej z niego zrezygnować, żeby po urodzeniu dziecka nie mieć problemów z plamami na skórze.

  - Dziewczyny w ciąży mają większe ryzyko występowania plam, czyli tzw, osnuty ciężarnej, i powinny zasłaniać brzuch. Przebarwienia po porodzie mogą nie ustąpić - przestrzega ginekolog.

  - Krem z filtrem 50 załatwi sprawę - uspokaja.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...