Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Idzie upał. Urlop w lipcu dla szczęściarzy

  26-06-2015 10:57 BLOG SYNOPTYKA TVN METEO ARLETY UNTON-PYZIOŁEK

  Upalny wakacyjny czas

  flickr.com/Marcin Chady (CC BY 2.0)

  Ociepla się. Po temperaturze w górach widać jak wymieniają się masy powietrza nad Polską.

  Jeszcze dwa dni temu na szczytach Karkonoszy były maksymalnie 4 st. w chłodnej masie powietrza polarnego z północy. Dziś, w piątek 26 czerwca ma być już po południu 10 st. To zasługa ciepłej masy powietrza polarnego płynącego z zachodu  „Na dole” temperatura wzrośnie do około 20 st. na Wybrzeżu, 23 st. w centrum i 25 st. na Podkarpaciu.

  Nadchodzą upalne dni

  A dalej? Dalej w modelach szaleństwo! W redakcji TVN Meteo Active rozległy się westchnienia zachwytu i głosy zdumienia, gdy wyciągnęłam dziś rano świeżutkie, gorące wyliczenia amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS (Global Forecast System). Wartości temperatury dla pierwszej dekady lipca zwariowane. Od 3 lipca na każdej kolejnej mapie 30 st. C, 32 st. C, 34 st. C, 35 st. C, 36 st. C, 37 st. C! Takie rzeczy! Oby pogoda zdecydowała się iść

  torem ciepłym, jednym z trzech wyliczonych przez NOAA (Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery) dla Europy Środkowej, w tym dla Polski. Nawiązuję tu do najnowszych, bardzo odmiennych, prognoz na lato (blog z 24 czerwca).

  Pogoda na najbliższe dni

  Ale po kolei. Przed Polską ostatni weekend czerwca z pogodą w kratkę. W piątkowe popołudnie na północy, zachodzie i w centrum kraju przelotne opady deszczu, wprawdzie słabo i umiarkowanie, ale jednak pogarszające komfort jazdy. Najlepiej, sucho i ciepło, będzie na południowym-wschodzie kraju.

  W sobotę 27 czerwca pochmurno i okresami deszcz na Pomorzu, zachodzie, południu i w centrum kraju. Tam drogi chwilami mokre, jednak temperatura wzrośnie do 21-25 st. C. Ładnie i słonecznie przez cały dzień tylko na Mazurach, Warmii, Podlasiu, z temperaturą do 24 st. C. W niedzielę 28 czerwca pogoda łaskawa będzie dla pięknego wschodu Polski. Słonecznie i ciepło na Warmii,

  Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Tam po południu do 23-25 st. C. Na pozostałym obszarze Polski więcej chmur kłębiastych, przelotne opady deszczu i burze. A w burzach deszcz do 20 l/mkw., grad, silny wiatr. Tej pogodzie winien obszar obniżonego ciśnienia nad Polską związany z niżami Pascal I i Pascal II znad Północnego Atlantyku i Morza Północnego.

  Od poniedziałku coraz cieplej

  I chociaż jeszcze w poniedziałek i wtorek 29 i 30 czerwca jakiś deszczowy front przesuwać ma się nad Polską, to od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, młodszego brata Wyżu Azorskiego. Układ ten wolno będzie wędrował na wschód, w nasza stronę. Temperatura maksymalna na początku tygodnia nie przekroczy 25 st. C.

  Od środy coraz więcej słońca, gdyż wyż ma rozłożyć leżak nad Skandynawią, Polską, Niemcami, Ukrainą, Węgrami, Grecją. Później sytuacja baryczna typowo letnia. Wyż nad naszą częścią kontynentu i potężny niż nad Atlantykiem zgodnie mają pompować gorące masy powietrza znad Afryki północnej i Hiszpanii. Od 3 lipca temperatura ma zacząć przekraczać 30 st. C. Taka upalna pogoda ma utrzymać się co najmniej do 12 lipca. Burze w takim gorącu są oczywiście nie do uniknięcia, a wskaźniki burzowe w prognozach dość wysokie. Ale takie jest prawdziwe lato!

  Ruszam na urlop! Aż boję się cieszyć dzisiejszymi prognozami…

  Wyjeżdżającym na wakacje życzę bezpiecznej podróży i niczym niezmąconej radości!!

 • katastrofa
  Masakra wszystko wyschnie do końca, ale będzie drogo w sklepach spożywczych.
  ~rolniczka /2015-06-27 17:54
 • koniec urlopu
  No tak.Co niektórzy właśnie kończą urlop,zimny i deszczowy.Jednym słowem jak zwykle ma się pecha...
  ~opolanka /2015-06-27 17:31
 • Hura!!!!
  Już się nie mogę doczekać aż pójdę do roboty kiedy będzie 35 stopni może tym razem też po kogoś przyjedzie karetka i rozlegną się westchnienia zachwytu i głosy zdumienia!
  ~mordek /2015-06-27 13:25
 • W końcu normalne lato!
  Miłośników zimna zapraszam na Antarktrdę, albo bliżej, do Norwegii. W Polsce i tak jest zimny klimat, więc jak pogrzeje mocniej przez kilka tygodni, to i tak mało w porównaniu do reszty roku. Ja się cieszę, że w końcu będzie więcej jak 20 stopni i będzie można wyjśc bez kurtki.
  ~Yona /2015-06-27 00:36
 • To bardzo dobra wiadomość!!!
  W końcu będzie gorąco, a nie tak zimno jak ostatnio. Ludzie przestańcie w końcu narzekać: ciepło źle, zimno źle. Zdecydujcie się w końcu, ja jestem bardzo zadowolony z upałów.
  ~Pogoda /2015-06-26 20:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...