Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Każda istota ludzka ma prawo żyć w zgodzie ze sobą"

  21-06-2015 13:19 W niedzielę cały świat łączy joga
  "Każda istota ludzka ma prawo żyć w zgodzie ze sobą"

  Międzynarodowy Dzień Jogi

  Surya Namskar/Wikipedia

  Kilkadziesiąt tysięcy osób zgłosiło się do wzięcia udziału w zajęciach jogi i medytacji podczas Międzynarodowego Dnia Jogi w kolebce tej dyscypliny - Indiach. Międzynarodowy Dzień Jogi obchodzony jest także w Polsce. 24-godzinna sesja jogi będzie okazją do pobicia Rekordu Guinnessa.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

   

  Już o 8.30 na warszawskim Polu Mokotowskim zebrały się tłumy joginów i joginek, żeby wspólnie z miłośnikami tego sportu na całym świecie bić Rekordu Guinnessa. Sesje treningowe będą odbywały się cały dzień. Organizatorzy zapraszają na zajęcia jogi dla kobiet w ciąży, dzieci, seniorów. Coś la siebie znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Po ćwiczeniach będzie można pomalować ciało henną, zjeść wegańskie potrawy, kupić naturalne kosmetyki.

  Więcej o ćwiczeniach na Polu Mokotowskim czytaj na tvnwarszawa.pl.

  21 czerwca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Jogi decyzją ONZ. Polską część obchodów objął patronatem ambasador Republiki Indii Ajay Bisaria. "- oga spotyka się z coraz większym entuzjazmem, a niedzielne wydarzenie będzie z pewnością największym w skali całej planety. Ogromna rzesza ludzi weźmie udział w pokazach jogi, które odbywać się będą na całym świecie" - mówi ambasador.

  Jak dodał, ćwiczyć będą mieszkańcy 250 miast w 192 krajach na całym świecie. W Polsce swój akces zgłosiły 22 miasta. W akcji biorą też udział m.in. Nowy Jork, Londyn i Sydney.

  - A zatem Warszawa staje się częścią fenomenu o zasięgu globalnym. W Indiach będzie to wielkie wydarzenie, spodziewamy się, że w sercu New Delhi ćwiczyć będzie 35 tysięcy osób, a swój udział zapowiedział premier Indii - podkreśla ambasador.

  Jak ćwiczą w Indiach

  Tymczasem w centralnym punkcie stolicy New Delhi tłumy zebrały się już w piątek, aby uprawiać jogę pod czujnym okiem premiera Narendry Modi, który jest jej miłośnikiem. Dlatego właśnie w zeszłym roku wystąpił on do ONZ z wnioskiem o ustanowienie 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi.

  - To najdłuższy dzień w roku. Letnie przesilenie w kontekście jogi to dzień, w którym nasza planeta pobiera najwięcej energii ze słońca - powiedział Asoke Kumar Mukerji z ONZ.

  Zachód pokochał jogę

  Jogę ćwiczą milionerzy i celebryci, ale również ponad 200 milionów zwykłych ludzi na całym świecie. Niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu i przekonań politycznych. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, szukamy drogi do poczucia wewnętrznej równowagi. I właśnie ta filozofia zyskuje tak wielką popularność.

  - Pierwszym krokiem do uprawiania jogi jest poznanie "instrukcji obsługi" własnego ciała. Trzeba nauczyć się jak należy siedzieć, jak oddychać, jak zarządzać samym sobą. Chodzi o to by uzyskać optymalne połączenie funkcjonowania i doświadczania każdej chwili swojego życia. To jest właśnie nauka jogi - powiedział Sadhguru, znany instruktor. - To nie ma związku z żadną religią. Każda istota ludzka ma prawo żyć w zgodzie ze sobą, bez względu na wiarę.

  Poszukiwanie równowagi

  - Przywódcy krajów rozmawiają o wojnach i podbojach, ale rzadko kiedy 177 państw przemawia jednym głosem na temat samopoczucia człowieka. Dzięki takiej postawie wiele może się zmienić - powiedział Sadhguru, znany instruktor jogi. Dodał też, że już najwyższy czas, aby ludzie zaczęli szukać wewnętrznego spokoju oraz równowagi ciała i duszy, zamiast pożądać rzeczy materialnych.

  - W niedzielę rano, gdy przyjdziesz zobaczyć obchody Międzynarodowego Dnia Jogi, przekonasz się, że nie będzie tam drogiego sprzętu gimnastycznego. Jedynie 250 osób praktykujących na kawałku prześcieradła na środku miejskiego placu. I to jest właśnie ta prostota, która łączy bardzo szeroki sens polityczny ze zrównoważonym stylem życia - jednym z celów przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na konsumpcyjny styl życia, który szkodzi środowisku, oraz pokazanie drogi do zmiany swojego życia, tak by żyć w zgodzie ze światem - dodał Kumar Mukerji.

  Joga jest powszechnie uważana za "nieśmiertelny kulturowy produkt eksportowy" narodu, którego historia sięga 2700 lat p.n.e

  Coś dla duszy i coś dla ciała

  - Celem praktyki jest po pierwsze rozwój duchowy i moralne życie. Kolejnym krokiem jest praktyka asan, czyli pozycji jogi, które dają siłę, wytrzymałość i spokój. Dopiero później można przystąpić do ćwiczeń oddechowych - łącznika między ciałem a umysłem - powiedział Wiktor Morgulec, nauczyciel jogi Iyengara.

  Motywacją do rozpoczęcia praktyki może być chęć poprawy kondycji i zdrowia. Asany wzmacniają mięśnie, dzięki nim stawy stają się bardziej elastyczne. Ćwiczenie dodaje energii poprzez przyspieszenie przemiany materii i przepływu płynów ustrojowych i oczyszcza organizm na poziomie fizjologicznym. Ponadto rozwija się świadomość ciała, a właściwa praktyka daje poczucie stabilności, spokoju, psychicznej równowagi i siły wewnętrznej.

  Według mitologii jogę stworzył bóg słońca Sziwa dla swojej żony Parwati. Dzięki ćwiczeniom miała ona pozostać młoda i piękna oraz zachować doskonałe samopoczucie. Tysiące osób na całym świecie idą teraz w jej ślady.

 • Yoga
  Dlaczego tvn meteo Active nie ma jogi. Pół godzinny program miałby bardzo dużo zwolenników. Wasz program myśli tylko o młodych. A co z seniorami?.
  ~elan51 /2015-06-26 21:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....