Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 1°C 0°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • NASA zabiera Was na kosmiczną wycieczkę. Poznajcie Ceres

  11-06-2015 15:32 To planeta karłowata o średnicy 950 km

  Planetoida Ceres intryguje naukowców

  NASA JPL

  Amerykańska agencja kosmiczna NASA lubi dzielić się niezwykłymi, kosmicznymi krajobrazami. Nie inaczej jest tym razem. Naukowcy opublikowali film, który składa się z materiałów zgromadzonych przez sondę Dawn. Maszyna rozpoczęła badania na początku kwietnia tego roku. Efekty jej pracy już możemy podziwiać z domowego fotela. Zobaczcie film.

  Ceres jest wyjątkowym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. To planeta karłowata, która krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Została odkryta w 1801 przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego.

  Ceres intryguje naukowców, ponieważ jej wnętrze składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów.

  Naukowcy podejrzewają, że 25 proc. masy Ceres to woda, a to oznaczałoby, że ma więcej słodkiej wody niż Ziemia. Ponadto zaobserwowano pióropusze pary wodnej wybuchające z powierzchni planetoidy, które mogą pochodzić z gejzerów

  Długa droga

  Dawn potrzebowała 7,5 roku aby dotrzeć do planetoidy. Pod koniec kwietnia przystąpiła do badań. Program przewiduje, że w miarę postępu badań orbita sondy będzie stopniowo obniżana tak, aby w końcu znalazła się na wysokości zaledwie kilkuset kilometrów nad powierzchnią planetoidy. Sonda ma prowadzić badania przez co najmniej 14 miesięcy.

  W miarę wyczerpywania się zapasów paliwa, straci możliwość prowadzenia badań i kierowania anteny w kierunku Ziemi. Nadal krążyć będzie wokół Ceres, ale nie spadnie na jej powierzchnię przez co najmniej najbliższe 100 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...