Informacje
 • Mityczny potwór wyrzucony na wybrzeże Kalifornii

  11-06-2015 11:24 To przed nim drżeli średniowieczni żeglarze

  Wstęgor królewski

  Tyler Dvorak/Catalina Island Conservancy

  To nie zdarza się zbyt często. Wstęgor królewski, który pływa na dużych głębokościach, został znaleziony na kalifornijskim wybrzeżu. Dawniej był ucieleśnieniem groźnego mitycznego potwora.

  W poniedziałek 1 czerwca pracownicy urzędu ochrony przyrody na wyspie Catalina wybrali się na spacer wzdłuż plaży. Ich głównym celem miało być przeprowadzenie badań lęgowych ptaków, jednak szybko zmienili swoje zamiary, gdy tylko na wybrzeżu dostrzegli rzadko spotykaną rybę. Biolog Tyler Dvorak i pracująca w urzędzie Amy Catalano na brzegu wyspy natrafili na martwego wstęgora królewskiego.

  Długość ryby wynosiła cztery metry.

  5,5 metrowa ryba

  W rejonie wyspy Catalina rybę z tego gatunku ostatnio znaleziono w październiku 2013 roku. Wtedy okaz miał blisko 5,5 m.

  Maksymalna potwierdzona długość wstęgora królewskiego na świecie wynosi 11 metrów. Istnieją jednak doniesienia, że znaleziono także osobnika, który mierzył 17 metrów.

  Głębinowa ryba

  Wstęgor królewski, nazywany także królem śledziowym, jest gatunkiem ryby głębionej i jest jedną z najdłuższych ryb świata. Występuje w wielu rejonach - zasiedla wody Oceanu Indyjskiego, Atlantyku, Pacyfiku, Morza Północnego oraz Śródziemnego. Pływa głównie na głębokości od 20 do 200 metrów, a przy powierzchni pojawia się stosunkowo rzadko. Porusza się falistymi ruchami, a przez całą długość jego ciała przebiega płetwa grzbietowa.

  Wikingowie mylili wstęgora królewskiego z mitycznym wężem morskim.

 • ~bodro
  sądzę, że wikingowie nie widzieli za często wstęgora. Więc kiedy mieli z nim styczność to mogli dojść do wniosku, że to wąż morski. Nie zapominaj, że w tamtych czasach sfera religijna/mityczna była częścią codziennego życia.
  ~dorsz /2015-06-11 22:03
 • z głębi
  biedna, głębiona ryba :-)
  ~adiks /2015-06-11 21:25
 • jest gatunkiem ryby głębionej
  gnębionej przez kogo ? człowieka?
  ~ciekawy /2015-06-11 20:05
 • Coś ma w pysku
  Udławił się ostrygą?
  ~jerzyt21 /2015-06-11 17:03
 • ?
  "Wikingowie mylili wstęgora królewskiego z mitycznym wężem morskim." Jak można mylić rzeczywiste zwierzę z mitycznym, którego nigdy nikt nie widział?
  ~bodro /2015-06-11 12:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...