Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Masz nadciśnienie? Zbij je dietą DASH

  10-06-2015 09:11 Kontroluj co jesz, a szybko zobaczysz efekty

  Dieta na nadciśnienie

  Masz nadciśnienie? Amerykanie opracowali plan żywieniowy, który już po dwóch tygodniach obniża ciśnienie. To dieta DASH. Zobacz, na czym polega.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

   

  DASH, (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to sposób odżywiania oparty na takim doborze jedzenia, które minimalizuje spożycie sodu - kluczowego pierwiastka, powodującego nadciśnienie. DASH zakłada też zwiększenie spożycia produktów bogatych w składniki mineralne, które pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze: magnez, potas i wapń.

  DASH wymyślili przedstawiciele drugiej najgrubszej nacji na świecie - Amerykanie, a konkretnie naukowcy z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego.

  Badania, które przeprowadzili na kilkuset osobach pozwoliły opracować  sposób odżywiania, który  obniża ciśnienie skurczowe średnio o 6 mm/Hg, a rozkurczowe o 3 mm/Hg. Pierwsze spadki ciśnienia u pacjentów nastąpiły już po dwóch tygodniach stosowania diety DASH. Jakie są jej główne założenia?

  Ogranicz spożycie soli

  Jeśli masz nadciśnienie, twoja dzienna dawka soli powinna wynosić 5-6 gram. To niespełna jedna łyżeczka. Dodatkowa ilość soli ukryta jest w wielu produktach spożywczych, a przede wszystkim w wędlinach, żółtym serze i pieczywie.  Ogranicz te produkty do minimum, a o kanapce z żółtym serem i wędliną lepiej zapomnij w ogóle.

  Pij ok 1,5 l wody dziennie

  Woda pozwala uniknąć nadmiaru sodu w naszym organizmie - mówi Agnieszka Piskała, dietetyk. Patrz na etykiety i wybieraj wodę ubogą w sód.

  Postaw na węglowodany złożone

  Sycą na dłużej i nie mają w sobie ukrytej soli. Wybieraj ciemne pieczywo, brązowy makaron i ryż. Dziennie spożywaj 6 porcji, przyjmując, że jedna porcja to np. kromka razowego chleba lub 150 gram ryżu.

  Pamiętaj o nabiale

  Koniecznie chudym. Dziennie przyjmuj 2-3 porcje, pamiętając, że jedna porcja to np. szklanka chudego mleka czy małe opakowanie jogurtu naturalnego.

  Jeśli mięso, to chude

  O czerwonym w ogóle zapomnij. Kupuj drób i ryby, jedz pieczone i gotowane, 1-2 porcje dziennie. Jedna porcja to 90 g.

  Dodawaj nasiona i orzechy

  Fasola, groch, soja i soczewica to twoi sprzymierzeńcy w walce z nadciśnieniem. Tak samo jak nasiona dyni, słonecznika i orzechy. Twoja dawka to trzy porcje w tygodniu, przyjmując, że porcja to np. pół szklanki soczewicy i 40 g orzechów.

  Tłuszcze zwierzęce zamień na roślinne

  Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, a nawet margaryna będą lepsze od smalcu czy masła. Dzienna dawka to 1-2 porcje, przyjmując że porcja, to jedna łyżka.

  Jedz warzywa i owoce

  Z warzyw wybieraj te czerwone, wzmacniają serce, podobnie z owocami. Postaw na jabłka, maliny i jagody. Dzienna dawka to 4 porcje.

  Ogranicz używki

  Rzuć palenie, nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze. Tak samo jak alkohol pity w nadmiarze. Bezpieczna dawka to kieliszek czerwonego wina, 0,3 l piwa i 50 ml wódki.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...