Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Jak radzić sobie z psem bojącym się burzy?

  10-06-2015 14:20 Co zrobić, żeby zminimalizować stres zwierzaka

  Rozpoczął się okres burz. Wiele zwierząt, w tym nasze domowe pupile, boi się hałasu jak ognia. Poniżej znajdziecie rady, co zrobić, by zminimalizować strach i stres zwierzaka.

  Burze i inne głośne dźwięki wywołują strach i ogromny stres u wielu zwierząt. Pogoda często staje się problemem dla właścicieli przerażonych psów.

  Aby pomóc zwierzęciu w zwalczaniu fobii, można udać się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Weterynarz Lauren Connolly zaproponowała kilka technik uspokajania zwierzęcia w czasie burzy.

  - U psów objawy fobii są bardziej widoczne niż u kotów - mówi Connolly. - Koty również boją się hałasu. Chowają się pod łóżko lub za kanapą. Jednak często ich strach pozostaje niezauważony - dodaje.

  Uspokajanie psa

  Gdy pies się boi można spróbować uspokoić go poprzez pieszczoty i dotrzymanie towarzystwa. Niewykluczone, że zmniejszy to lęk i doda odwagi. Powinno się również zapewnić zwierzęciu spokojne miejsce, gdzie w każdej chwili może się schować.

  Można też spróbować odwrócić uwagę psa, poprzez zabawę ulubioną zabawką. W krytycznych momentach lekarz weterynarii może przepisać leki anty-lękowe, które powinno podawać się przed burzą.

  Zmiana zachowania

  Istnieją również inne metody minimalizacji lęku podczas burz.

  - Można odtwarzać nagranie burz  z głośnością mniejszą niż ta, która wywołuje strach - powiedziała weterynarz. - Powinno się je odtwarzać w odstępach co 3-5 minut - dodaje.

  Zaniepokojony opiekun powinien współpracować z weterynarzem, aby skutecznie i bezpiecznie zminimalizować problem fobii przed burzami.

  - Zmiana zachowania jest najlepszym sposobem - mówi Connolly. - Ważne jest aby nie karać psa w tym czasie. Nie wolno również nagradzać takiego zachowania - dodaje.

  Niektóre lecznice stosują również metody owijania psa w tkaninę, tak jak to się robi w przypadku niemowląt.

  Burza i sylwester

  Psy boją się hałasu spowodowanego nie tylko burzą. Również bardzo stresują się podczas nocy sylwestrowej. Poniżej wideo o tym, jak uchronić zwierzęta przed hałasem w noc sylwestrową (Fakty, wideo archiwalne 31.12.2013 rok).

 • PIERWOTNY INSTYNKT
  Miałem czarnego terriera rosyjskiego duża sztuka a jak była burza to siedział mi na kolanach i razem z zona trzęśli się ze strachu, taka jego uroda była.
  ~ONN /2015-06-11 16:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...