Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Boks a MMA. Pozornie różnią się niewiele

  09-06-2015 13:54 Materiał "Studia Active"

  Boks i MMA - czym się różnią?

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Czym się różni boks od MMA? O podstawowych różnicach rozmawiał w "Studiu Active" trener Michał Piotrkowicz i trenujący MMA Adam Mrozek.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Historia okładania się pięściami

  Od początku: boks, czyli walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów - znano i praktykowano go już w starożytnej Grecji i Rzymie. Figurował w programie antycznych igrzysk olimpijskich, jednak te walki, toczone z minimalną liczbą reguł, niewiele miały wspólnego z boksem jako sportem, który narodził się w 1719 roku w Anglii.

  Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub nie opadł z sił. Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga - wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George'a Stevensona - jako pierwszy opracował podstawowy zbiór zasad tego sportu.

  Zbiór ten, zwany Broughton's Rules, został zastąpiony w I połowie XIX wieku przez London Prize Ring Rules. W 1867 roku w Wielkiej Brytanii zaczęły obowiązywać Queensberry Rules, które po raz pierwszy wprowadziły wymóg zakładania rękawic. Początkowo współistniały one z zasadami londyńskimi, jednak do końca XIX wieku praktycznie je wyparły i walki w rękawicach stały się standardem. Symbolem tych przemian stał się John L. Sullivan − uznawany za ostatniego mistrza w walce na gołe pięści, a zarazem pierwszy mistrz świata wagi ciężkiej w walce w rękawicach.

  Mieszane metody atakowania

  Z kolei MMA, czyli mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą wręcz przy dużym, wręcz nieograniczonym, zakresie technik dozwolonych w innych sportach walki bez broni. Wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki zapewniając widowisko sportowe, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

  Różne, choć podobne

  Różnice są nie tylko w definicji, ale także w treningu i sposobie rywalizacji, choć wciąż są to dyscypliny

  bardzo ze sobą powiązane. - Trudno sobie wyobrazić grupę MMA, która by boksu nie ćwiczyła - podkreślił trener MMA Michał Piotrkowicz. - Ale bokserzy skupiają się na walce stojąc i używając pięści - wyjaśniał w "Studio Active".  - W MMA jest dużo więcej aspektów i sposobów walki, jak choćby walka w parterze - dodał. Różnice można bez trudu znaleźć także w sprzęcie, którego używają zawodnicy. - Rękawice do boksu są po prostu o wiele większe - zauważył Piotrkowicz. Z kolei rękawice do MMA są mniejsze i pozwalają na używanie palców, co jest niezbędne do poprawnego wykonywania chwytów.

  Dla każdego (kto nie boi się oberwać)

  Obie dyscypliny może uprawiać każdy, kto nie boi się bólu i nie ma nic przeciwko byciu okładanym pięściami, rzucanym na ziemię czy przyduszanym, co jest jedną z technik pokonywania przeciwnika w MMA. Zarówno w boksie, jak i w MMA, nasze gabaryty nie mają większego znaczenia. - I w boksie, i w MMA są wagi, więc rywalizacja jest na bardzo różnych poziomach - dodał Piotrkowicz.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...