Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Cała prawda o kawie, czekoladzie i sokach

  08-06-2015 19:15 TVN Meteo Active obala mity o popularnych produktach

  Reporter TVN Meteo Active i dietetyk sportowy obalają mity o żywności

  TVN Meteo Active

  Co jest prawdą, a co mitem w sprawie kawy, czekolady i soku? Adrian Mielnik, reporter TVN Meteo Active i Ula Somow, dietetyk sportowa, obalają mity związane z najpopularniejszymi produktami goszczącymi na naszych stołach.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Kawa, czekolada, sok... Dookoła tych produktów narosło wiele mitów, które są popularniejsze niż dotyczące ich fakty. TVN Meteo Active w osobie Adriana Mielnika, reportera TVN Meteo Active i Uli Somow, dietetyk sportowej, obalają popularne przesądy i wyjaśniają, co jest prawdą, a co bzdurą.

  Kawa

  Według popularnego mitu, zalewając kawę wrzątkiem pozbawiamy ją do reszty minerałów, jakie posiada. Niestety - jest to prawda. Po pierwsze - kawy nie trzeba zalewać wrzątkiem, aby ją zaparzyć. Co więcej - odczekując około 20-30 sekund od zagotowania się wody i dopiero wówczas zalewając kawę uzyskamy lepszy smak, ponieważ nie uwolnią się gorzkie składniki zawarte w ziarnach.

  Czekolada

  Czy możliwe jest, aby jedzenie czekolady było... zdrowe? Owszem, ale pod kilkoma warunkami. Po

  pierwsze - musi to być czekolada z możliwie jak najwyższą zawartością kakao. Wówczas kilka kostek nam nie zaszkodzi, nie zrujnuje tego, co osiągnęliśmy restrykcyjną dietą, tylko poprawi humor i doda sił. Dlaczego? Ponieważ czekolada, która zawiera wysoką zawartość kakao, jest bogata w magnez, cenny dla naszego organizmu składnik odżywczy.

  Soki świeże i jednodniowe

  Pomarańczowy - to chyba najpopularniejszy smak soku, jaki można nabyć. Oczywiste jest, że najzdrowsze są te świeżo wyciskane, które należy dość prędko po przyrządzeniu wypić. To wskutek szybkiej oksydacji witaminy C, niszczejącej zarówno pod wpływem temperatury, jak i światła.

  Dobrą alternatywą dla świeżo wyciskanego soku jest tak zwany sok jednodniowy, jaki można często spotkać w sklepie spożywczym. Taka forma jest bez wątpienia zdrowa i zawiera więcej błonnika niż chemicznie kolorowany i konserwowany pseudosok z kartonu.

  Ale soki jednodniowe warto pić wszystkie, nie tylko te pomarańczowe. Cenne w naszej diecie mogą okazać się te warzywne, np. z buraków, posiadających takie minerały jak żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden i kobalt oraz dwa bardzo rzadko spotykane - rubid i cez.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...