Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Grad. Jak powstaje to ciekawe zjawisko?

  06-06-2015 13:01 Opowiada o tym Tomasz Wasilewski

  Grad powstaje w ciepłej porze roku

  TVN24

  - Warunkiem wystąpienia gradu jest chmura burzowa - powiedział Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i Weekend". Dziś takie chmury mogą pojawić się na zachodzie kraju. Dowiedz się, w jaki sposób powstają lodowe kule.

  Grad to bardzo groźne zjawisko meteorologiczne. Przynosi zarówno szkody materialne, jak i zagraża życiu ludzi. Lodowe kulki formują się w określonych warunkach atmosferycznych.

  Odpowiednia chmura

  Najpierw na niebie musi utworzyć się mocno wypiętrzona w pionie chmura. Tworzą ją pionowe prądy powietrza, które skierowane są z nagrzanego podłoża do atmosfery. W związku z tym, że temperatura przy powierzchni Ziemi sięga 30 st. C, chmury wypiętrzają się na znaczne wysokości - nawet do 15 km. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem wysokości, powietrze ochładza się.

  Rola wody

  Jednym ze składników atmosfery jest para wodna, która na różnych wysokościach występuje pod różną postacią - albo wody, albo kryształków lodu. W tych dwóch ostatnich stanach skupienia formują się obłoki.

  - Na małej wysokości są to kropelki wody, bo temperatura jest powyżej zera - opowiada Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo. - Natomiast wysoko, na piętnastym kilometrze, to już są kryształki lodu - dodaje.

  15 km podróży gradziny

  Te niżej położone kropelki wody unoszą się w wyższe części chmury burzowej i zamarzają na kryształkach lodu, oblepiając je. W ten sposób powstają gradziny, czyli kulki lodu o średnicy powyżej 5 milimetrów. Jeśli gradziny są już na tyle ciężkie, że nie potrafią się utrzymać w chmurze dzięki prądom wznoszącym, spadają na ziemię.

  - Warunkiem wystąpienia gradu jest chmura burzowa. Mogą się one dziś pojawić na Nizinie Szczecińskiej i przy zachodniej granicy - powiedział Wasilewski.

  Uważajcie szczególnie po południu

  Podczas groźnych zjawisk i chmur warto oglądać zdjęcia radarowe. Pokazują one, jak wysoko wypiętrzyła się dana chmura i jakie jest ryzyko, że spadnie z niej grad. Bardzo istotną rzeczą jest także pora dnia. Warto zapamiętać, że najbardziej intensywne burze pojawiają się po południu i wieczorem.

  - Scenariusz życia chmury (powstałej dzięki wznoszącym się ciepłym prądom powietrza - przyp. red.) przewiduje, że powstają one w tych godzinach, w których jest najgoręcej, a wtedy, kiedy temperatura spada, czyli późnym wieczorem i w nocy, zanikają - tłumaczy Wasilewski. - Amerykańskie statystyki potwierdzają, że najgroźniejsze zjawiska związane z chmurą burzową (grad, trąby powietrzne - przyp. red.) występują między godziną 15 a 19 - dodaje.

  Rozwijają zawrotną prędkość

  Przeważnie grad ma średnicę kilku czy kilkunastu centymetrów, a jego waga dochodzi do kilkudziesięciu gramów. Zdarza się jednak, że kula gradowa waży około kilograma i ma średnicę blisko 20 centymetrów.

  Prędkość, jaką potrafią rozwinąć podczas spadania, w skrajnych przypadkach dochodzi do 160 km/h.

  Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....