Informacje
 • Teksas: 31 osób zginęło w powodzi. W wodzie roi się od jadowitych węży

  31-05-2015 20:45 Barack Obama obwieścił stan klęski żywiołowej
  Teksas: 31 osób zginęło w powodzi. W wodzie roi się od jadowitych węży

  Klęska żywiołowa w Teksasie

  PAP

  Przynajmniej 31 osób nie żyje, a siedem pozostaje zaginionych z powodu powodzi, które nękają południe Stanów Zjednoczonych od kilku dni. Sytuacja się pogarsza. W sobotę 30 maja w Teksasie ponownie z nieba lała się woda.

  Konsekwencje powodzi są bolesne. Liczba ofiar rośnie, a na dodatek wiele osób ucierpiało wskutek ukąszeń jadowitych węży, które opuściły swoje siedliska w poszukiwaniu suchego lądu. Do szpitala w Dallas w ciągu ostatnich dwóch tygodni trafiło 12 razy więcej ukąszonych dzieci niż normalnie.

  Wodne więzienie

  Teksas zanotował rekordową sumę opadów dla maja. W ostatnim tygodniu powódź przeistoczyła miejskie ulice w rzeki, woda naruszyła fundamenty domów oraz zalała tysiące pojazdów. Woda pojawiała się tak szybko, że ludzie zostali uwięzieni zarówno w samochodach jak i w domach. W miejscowości Carrollton w hrabstwie Dallas ratownicy używali specjalnych pontonów, aby móc ewakuaować mieszkańców.

  Rzeki "puchną"

  Poziom wody w rzekach w rejonie Houston, Dallas i San Antonio ciągle rośnie. Te w wielu miejscach przekroczyły stan alarmowy. W Wharton około 100 km na południowy zachód od Houston poziom wody stale rośnie od czwartku. Tego dnia rzeka Kolorado zaczęła zalewać miasto. Burmistrz wydał obowiązkowy nakaz ewakuacji dla około 900 osób.

  - Ewakuowaliśmy około 35 domów. Póki co żaden nie został zniszczony, ale zachowaliśmy wszystkie środki ostrożności – powiedziała Paula Favors, rzeczniczka miasta Wharton.

  Pomoc z góry

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w piątek wieczorem (29 maja)  ogłosił stan klęski żywiołowej w Teksasie. Zaapelował do władz innych stanów o pomoc dla Teksasu, a sam zapewnił, że stan otrzyma dostateczną ilość pieniędzy, aby zrekompensować straty wyrządzone przez żywioł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...