Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • Poziom rzek może się podnosić. Prognozy nie są optymistyczne

  26-05-2015 16:15 IMGW wydało ostrzeżenia

  Wody w rzekach może przybyć

  TVN24

  Stan wody w rzekach m.in. Podkarpacia, Małopolski może się niebezpiecznie podnosić. W ciągu najbliższej doby synoptycy prognozują opady deszczu do 30 l/mkw.

  - Stan wody w rzekach Podkarpacia, Małopolski  i Lubelszczyzny układa się w strefie niskiej lub średniej. Jednak spodziewane na tym obszarze dość intensywne nocne opady deszczu (10-30 l/mkw.) w połączeniu ze spodziewanymi na dzień dodatkowymi opadami (5-15 l/mkw.) mogą być przyczyną gwałtownego wzrostu stanów wody na niewielkich ciekach. Szczególnie zagrożone są tereny podgórskie. Pojawiać się mogą lokalne podtopienia i  niewielkie lokalne szkody hydrologiczne - ostrzega synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

  Ostrzeżenia IMGW

  Również Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w trzystopniowej skali w trzech województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim.

  Śląsk

  Ostrzeżenie IMGW dotyczy zlewni Olzy, Małej Wisły i Soły.

  Intensywny deszcz może sprawić, że miejscami gwałtownie wzrośnie poziom wody. Najgorsza sytuacja może zapanować w Cieszynie - niewykluczone, że zostanie tam przekroczony stan ostrzegawczy. Wzrost poziomu wody o około 100 cm może wystąpić również na Odrze, poniżej ujścia Olzy.

  Poziom wody może również gwałtownie podnieść się w zlewni Małej Wisły oraz Soły, powyżej kaskady. Tam rzeki mogą przekroczyć stan ostrzegawczy.

  Małopolska

  Ostrzeżenie dotyczy zlewni Soły, Skawy, Raby, Dunajca oraz Ropy.

  Intensywne opady deszczu mogą przyczynić się do lokalnie gwałtownego wzrostu poziomu wody w Małej Wiśle w Jawiszowicach oraz na Sole, Skawie, Rabie, Dunajcu i w Ropie. Poza tym na mniejszych dopływach Wisły woda może przekroczyć stan ostrzegawczy, a nawet miejscowo alarmowy.

  Podkarpacie

  Trudna sytuacja może panować w zlewni Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Niewykluczone, że poziom wody wzrośnie również na dopływach Wisły. Miejscami woda podniesie się do stanu wysokiego, lokalnie może przekroczyć stan ostrzegawczy, a nawet alarmowy.

  Skala ostrzeżeń hydrologicznych IMGW

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby.

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

 • deszcze
  no dziwne zeby stan wód w małopolsce i na podkarpaciu sie nie podnosil jak pada deszcz od tygodnia.
  ~baba /2015-05-27 09:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...