Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • "Na dachach domów lądowały samochody, martwi ludzie leżą na ulicy"

  26-05-2015 06:41 Tornado zabiło 13 osób

  Co najmniej 13 osób poniosło śmierć a ponad 200 zostało rannych w rezultacie nagłego ataku tornada na meksykańskie miasto Acuna położone przy granicy z USA. Żywioł zaatakował w poniedziałek nad ranem, przewracał samochody i zniszczył setki domów. Tornada i powodzie wystąpiły także w USA.

  Tornado było tak silne, że porywało samochody i ciskało je na ziemię lub na dachy domów kilkadziesiąt metrów dalej. Żywioł przewrócił i zniszczył autobus, który miał przewieźć dzieci do szkoły.

  13 ofiar

  Ruben Moreira, gubernator stanu Coahuila, w którym położone jest miasto, powiedział dziennikarzom, że ofiary śmiertelne to 10 osób dorosłych i 3 dzieci. Jedno dziecko, uważane za zaginione, zostało wyrwane przez wichurę, razem z wózkiem, z rąk matki. 150 osób przewieziono do szpitala. Gubernator ostrzegł, że bilans ofiar może wzrosnąć.

  Ogromne zniszczenia

  Ocenia się, że co najmniej 800 domów w Acuna zostało uszkodzonych, lub całkowicie zniszczonych. Ściany i dachy budynków nie wytrzymywały naporu wichury. Ekipy ratunkowe przeszukują zniszczone domy, pod gruzami których mogą znajdować się dalsze ofiary.

  - Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich zniszczeń. W historii naszego miasta, liczącego 110 lat, nie ma zapisów o takich tornadach - powiedział burmistrz Acuny Evaristo Lenin Perez. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to ludzie, którzy przebywali na zewnątrz budynków.

  Najsilniejsze tornado

  Tornado, którego szybkość w porywach dochodziła do prawie 300 km/h., zaatakowało wczesnym rankiem kiedy ludzie szykowali się do wyjścia do pracy.

  Według rzecznika meksykańskiej Krajowej Służby Meteorologicznej, było to najsilniejsze tornado w Meksyku od co najmniej 15 lat. Władze zorganizowały tymczasowe schroniska dla osób, które pozostały bez dachu nad głową.

  Liczące 125 tys. mieszkańców Ciudad Acuna położone jest w północno wschodniej części Meksyku, przy granicy z USA, naprzeciwko amerykańskiego miasta Del Rio, w stanie Teksas.

  W Teksasie też tragedia

  Teksas również nawiedziły tornada i powodzie. 12 osób uważanych jest za zaginione po nagłym wystąpieniu z brzegów rzeki Blanco w środkowej części tego stanu. Woda porwała i rozbiła o most duży pensjonat w Wimberley Valley, w którym znajdowało się co najmniej kilkadziesiąt osób. Rejon ten jest popularnym terenem wypoczynkowym i turystycznym.

  Co najmniej 2 tys. Teksańczyków musiało szukać tymczasowego schronienia. Powodzie uszkodziły setki domów, niektóre z nich zostały zmyte z fundamentów i porwane przez wodę.
  W Stanach Zjednoczonych potężny front burzowy, w którym występują gwałtowne opady deszczu i tornada rozciąga się od Zatoki Meksykańskiej do Wielkich Jezior.

 • Eeee tam.
  Domy powinny być betonowane w ziemi, a dach powinien być w miarę płaski maksymalnie metr nad ziemią. Albo najlepiej powinni mieszkać pod ziemią. Mają aleję tornad to powinni mieć przetestowane budowanie domów w 100%. W Polsce uderzysz młotekim w ścianę to odpadnie kawałek tynku, a w USA uderzysz w dom to przebiejesz się aż do pokoju przez ich te papierowe ściany.
  Marian Paździoch /2015-05-25 22:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...