Informacje
 • Sonda Dawn coraz bliżej Ceres. Naukowcy zaintrygowani

  13-05-2015 14:47 Zdjęcia wykonano 3 i 4 maja

  Ceres na wyciągnięcie ręki. Dawn przesyła coraz bardziej szczegółowe zdjęcia planety karłowatej

  NASA

  Sonda Dawn należąca do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, dostarcza kolejnych zdjęć planety karłowatej Ceres. Naukowców najbardziej intrygują jasne plamy, które znajdują się na jej powierzchni w kraterze o średnicy 100 km.

  Sonda Dawn, która od końca kwietnia tego roku bacznie obserwuje Ceres, przesłała nam sekwencję zdjęć z 3 i 4 maja 2015 roku. Wykonała je z odległości 13 600 kilometrów.

  Przesłane obrazy pokazują jeszcze dokładniej topografię planety karłowatej. Widać m.in. białe plamy, które znajdują się wielkim kraterze o średnicy 100 km na powierzchni Ceres. Naukowcy przypuszczają, że mogą również być kraterami. Największa plama ma średnicę około 13 km. Wokół niej znajdują się mniejsze.

  Może to lód

  - Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jaka jest ich natura. Są intensywnie jasne ze względu na odbicie światła słonecznego na powierzchni o wysokim współczynniku odbicia lub ewentualnie śniegu - wyjaśniał główny badacz projektu Dawn Christopher Russell z kalifornijskiego Uniwersytetu w Los Angeles.

  Przesłane zdjęcia dają naukowcom więcej informacji o kształtach i rozmiarach. Rozdzielczość obrazu wynosi 1,3 km na piksel.

  Długa droga

  Dawn potrzebowała 7,5 roku aby dotrzeć do planetoidy. Pod koniec kwietnia przystąpiła do badań. Program przewiduje, że w miarę postępu badań orbita sondy będzie stopniowo obniżana tak aby w końcu znalazła się na wysokości zaledwie kilkuset kilometrów nad powierzchnią planetoidy.

  Sonda ma prowadzić badania przez co najmniej 14 miesięcy. W miarę wyczerpywania się zapasów paliwa, sonda straci możliwość prowadzenia badań i kierowania anteny w kierunku Ziemi. Nadal krążyć będzie wokół Ceres, ale nie spadnie na jej powierzchnię przez co najmniej najbliższe 100 lat.

  Wyjątkowy obiekt

  Ceres jest wyjątkowym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. To planeta karłowata, która krąży  wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa. Została odkryta w 1801 przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazziego.

  Ceres intryguje naukowców, ponieważ jej wnętrze składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów. Naukowcy podejrzewają, że 25 proc. masy Ceres to woda, a to oznaczałoby, że ma więcej słodkiej wody niż Ziemia. Ponadto zaobserwowano pióropusze pary wodnej wybuchające z powierzchni planetoidy, które mogą pochodzić z gejzerów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...