Informacje
 • Potężny front przyniósł do Polski ulewy i burze

  06-05-2015 09:24 BLOG SYNOPTYKA TVN METEO ARLETY UNTON-PYZIOŁEK

  Prawdopodobieństwo wystąpienia burz

  TVN Meteo Active

  Od środowego poranka padało od Śląska przez centrum kraju po Podlasie. A było tak pięknie! We wtorek, jak mawia Omenaa Mensah, rozpieściło nas słońce i zwrotnikowe masy powietrza, tym samym temperatura po południu wzrosła do 27 st. C we Wrocławiu, 24 st. C w Warszawie i 22 st. C w Łebie.

  Letnia aura skończyła się wraz z wejściem od zachodu frontu atmosferycznego z dużym zachmurzeniem, deszczem i burzami. Front jest niebezpieczny, to na nim wystąpiły we wtorek 5 maja wieczorem gwałtowne burze nad Niemcami oraz trąba powietrzna w miejscowości Butzow blisko miasta Rostock w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

  Intensywne opady deszczu

  Front jest potężny, jak wysoka na co najmniej 5 km ściana, oddzielająca masy gorące znad Afryki od chłodniejszych znad Atlantyku. Owa ściana rozciąga się od Skandynawii przez Bałtyk, Polskę, Węgry, Austrię, Włochy po północne wybrzeże Afryki. W kilku miejscach front faluje się, tzn. tworzą się na nim niewielkie niże, na mapach przypominające koraliki nanizane na sznureczek. Niże słodkie niestety nie są, przynoszą bowiem intensywne, ciągłe opady deszczu do około 40 l/mkw. w ciągu 12 godzin.

  Po południu niż dotrze do Karpat

  Jeden z takich niżów, znajdujący się w środę rano 6 maja nad Węgrami, przemieścił się na północ, by w godzinach popołudniowych znaleźć się nad Karpatami (na mapie poniżej oznaczony literą L). Przywlókł ze sobą deszczonośne chmury Nimbostratus dające w południowej i wschodniej Polsce opady do 20-40 l/mkw.

  Gwałtowne burze

  W pasmo szarych chmur z ciągłymi opadami wplotły się czarne chmury burzowe Cumulonimbus. Burze o słabym natężeniu wystąpiły już w środę rano na północnym-wschodzie kraju, co sugeruje, że front jest „energiczny” i burz w ciągu dnia, i w czasie wędrówki na wschód kraju, będzie przybywać. Największe prawdopodobieństwo gwałtownych burz istniało dla Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny i Małopolski, mniejsze dla Górnego Śląska, Mazowsza i Podlasia. W burzach opady punktowo osiągać mogą do 30-50 l /mkw., stanowiąc zagrożenie dla miejscowości podgórskich górskich. Burzom towarzyszyć może grad z silnie rozwiniętych, do 12 km wysokości, chmur burzowych. Porywy burzowe osiągać mogą do 80-100 km/h. Zdecydowanie najlepsza sytuacja będzie na Pomorzu i zachodzie kraju, gdzie będzie pogodnie, tylko miejscami pojawi się słaby deszcz.

  W nocy ze środy na czwartek (06/07.05) centrum niżu znad Karpat przeniosło się nad zachodnią Ukrainę, a cała strefa frontu odeszła za wschodnią granicę Polski.

  Niż Zoran

  Całą machiną frontu i maleńkich niżów steruje potężny niż „Zoran” z centrum w rejonie Szkocji. To on popycha chłodne masy powietrza znad Północnego Atlantyku w rejon Europy zachodniej i środkowej, wyrzucając ciepło z naszej części Europy i przynosząc gwałtowne zjawiska. W środę 6 maja resztki gorącej zwrotnikowej masy powietrza utrzymywały się nad południowo-wschodnia Polską, co widać na załączonej mapie na godz. 14. według modelu GFS.

   

  Temperatura spadnie

  Jęzor ciepła, koloru czerwonego, sięgał od Algierii przez Bałkany po polskie Podkarpacie. Na południowym-wschodzie kraju temperatura wzrosła jeszcze do 26 st. Jednak chłodniejsze masy polarne wypchnęły afrykańskie ciepło w górę i na wschód. W kolejnych dniach obniżą temperaturę maksymalną powietrza do około 15-18 st. na północy, 17-20 st. w centrum i 19-23 st. na południu.

 • jest burza
  W Dołujach k Szczecina jest burza błyska się i pada godz 21 .20 6. maja 15 s c
  ~pogoda /2015-05-06 21:32
 • Mława
  Mława pochmurno 20 C
  ~Emil /2015-05-06 14:27
 • na południu Mazowsza
  przelotny deszcz i temp. 15 st. C
  ~lipszczanin /2015-05-06 13:57
 • pokarpacie
  gdzie te deszcze i burze co tak straszyliście ???owszem pochmurzyło sie ale jak narazie to tylko pochmurzone i dość ciepło będzie co popołudniu jaka burza czy deszcz?
  ~Tomasz /2015-05-06 12:49
 • Gdziete deszcze? Śmieszni jesteście
  Województwo lubuskie, gorzów, suchutko od 2 tygodni...i nadal ciepło wczoraj i dzisiaj 25 stopni, gdzie te deszcze i ochłodzenie?
  ~dddddd /2015-05-06 12:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...