Informacje
 • Pierwszy taki mecz w historii. Zagrali w rugby na biegunie północnym

  06-05-2015 12:00 Gwiazdy sportu pokonały Arktykę

  Rugbiści pobili rekord Guinnessa, a także zebrali pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci.

  Zaangażowanie, determinacja i ciężka praca byłej drużyny rugby opłaciła się. Po 18 miesiącach przygotowań udało im się dotrzeć do bieguna północnego, stworzyć tam boisko do rugby i rozegrać mecz.

  Wyzwanie

  Kierownictwo ekspedycji przypadło byłym zawodnikom rugby - międzynarodowym gwiazdom i nowym kapitanom 7-osobowych drużyn w arktycznej rozgrywce, Timowi Stimpsonowi oraz Olliemu Phillipsowi. W roli sędziego wystąpił były rugbista, Lee Mears.

  Celem pionierskiej ekspedycji było zebranie 300 tysięcy funtów brytyjskich dla organizacji charytatywnej Wooden Spoon, zajmującej się pomaganiem niepełnosprawnym dzieciom poprzez moc sportu, jakim jest rugby.

  Arktyczna trasa

  Uczestnicy wyruszyli z Resolute Bay na południu Wyspy Cornwallisa w Kanadzie. Mieli do wyboru wiele różnych tras w zależności od stanu pokrywy lodowej. Pokonali 160 km po zamarzniętym morzu. Grupa miała świadomość realnego niebezpieczeństwa, takiego jak silne wiatry, problem z pokonaniem otwartej wody, a także możliwość spotkania niedźwiedzi polarnych. Zawodnicy, docierając do bieguna północnego, aby rozegrać tam mecz, ustanowili nowy rekord świata, jako najdalej na północy przeprowadzona rozgrywka rugby.

  Trudne warunki

  Podczas snu w namiotach na lodzie zużywa się około 6 tysięcy kalorii dziennie, aby umożliwić organizmowi walkę z zimnem i trudami wędrówki.

  Zespoły musiały nauczyć się ważnych technik, potrzebnych do pokonania trasy i przeżycia pośród arktycznych lodów. Każdy z uczestników wyprawy ciągnął za sobą własny zestaw żywności i zaopatrzenia. Wszyscy są w bardzo dobrych nastrojach po tym, jak udało im się przetrwać w naprawdę trudnych warunkach, zwłaszcza kiedy pogoda się pogorszyła.

 • To nie był biegun północny, chyba, że ten magnetyczny.
  A poza tym czemu się tak grubo ubrali, jak tam tylko -10oC jest?. No i to niebezpieczne jest, bo lód może się zarwać w każdej chwili.
  Arctic ice /2015-05-06 22:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...