Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 11°C 6°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Niszczycielska trąba powietrzna w Niemczech uchwycona na filmie

  06-05-2015 17:04 30 osób rannych, jedna nie żyje
  Niszczycielska trąba powietrzna w Niemczech uchwycona na filmie

  Tornado w północnych Niemczech

  PAP

  Jedna osoba zginęła a 30 zostało lekko rannych na skutek nawałnic, które przeszły przez północne Niemcy w nocy z wtorku na środę (5/6 maja). Poważnie ucierpiał Hamburg, a potężne tornado zdewastowało miasteczko Buetzow pod Rostockiem.

  Tornado uderzyło we wtorek w miasteczko Beutzow, liczące osiem tysięcy mieszkańców. Niektóre samochody zostały przesunięte nawet o 70 metrów, a budynki zdewastowane. Straty sięgnęły kilku milionów euro. Trąbę powietrzną wywołała burza, podczas której wiatr rozpędził się do 100 km/h. Według relacji mieszkańców utworzyła się w ciągu 10 minut.

  Film z 5 maja przedstawia okolice miasta Schwerin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

  Sąsiedzkie wsparcie

  - Właśnie poznałem młodych ludzi z Rostocka, którzy zorganizowali się przez portal społecznościowy, żeby przyjechać tu i pomóc - powiedział Erwin Sellering, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego. - To robi duże wrażenie, jak bardzo ludzie tutaj się wspierają. To oczywiste, że zniszczenia są ogromne. ‎Nie sądzę, by ktokolwiek widział coś takiego wcześniej w Niemczech - dodał.

  Miasto i główna droga są wciąż zamknięte z powodu rozproszonych gruzów. Duże części dachu wieży kościelnej, a także wiele innych dachów zostało zmiecionych. Drzewa zostały powalone. Ponad 150 strażaków pracowało w ciągu nocy przy oczyszczaniu okolicy.

  - Mam wrażenie, że ludzie zareagowali bardzo spokojnie. Nie było gorączkowego pośpiechu, tylko wspólna praca. Niektóre rodzinny powinni zostać ewakuowane, więc zaproponowano im zakwaterowanie w szkołach. Prawie nikt nie skorzystał z propozycji, ponieważ inni mieszkańcy zaproponowali nocleg poszkodowanym - powiedział Sellering.

  Zginął mężczyzna

  27-letni mężczyzna zginął we własnym samochodzie w Hamburgu, przygnieciony spadającymi częściami dachu. Jego ciężarna partnerka odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala.

  Około 30 osób zostało ranionych unoszącymi się przedmiotami i szczątkami budynków.

  Podtopienia

  Po intensywnych opadach deszczu pod wodą znalazła się część Lubeki. Zalane zostało miejscowe muzeum. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic domów. W porcie podmuch wiatru przewrócił dźwig.

  Efekty nawałnic widać również w innych częściach kraju. W Gernsheim położonym w Hesji woda w Renie podniosła się, przekraczając bezpieczny poziom, co zostało uchwycone na zdjęciach przez Reportera 24:


 • rcut
  www.rcut.pl
  ~rcut /2015-05-06 21:27
 • Nie rozumiem do końca
  A czy Niemcy interesują się Polską ? W mediach zero tematu jak nadejdzie "kataklizm". Mam na myśli meteorologię itd. ?
  Mam gdzieś za przeproszeniem co się dzieje u Niemców, bardziej mnie interesuje to co się dzieje w Polsce. Naszej Polsce. Pozdrawiam!
  ~mysti /2015-05-06 19:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...