Informacje
 • Zagadka "krwawych wodospadów" na Antarktydzie rozwiązana

  03-05-2015 21:00 Naukowcy wyjaśniają czerwony kolor wody

  Krwiste potoki na Antarktydzie

  National Science Foundation

  Lodowiec Taylor we wschodniej Antarktydzie zadziwia - na jego powierzchni pojawiają się "krwawe wodospady" (ang. bloody falls), których powstanie dotąd było tajemnicą.

  Pierwszy raz czerwone smugi zaobserwowano na Antarktydzie w 2009 roku na lodowcu Taylor w rejonie Suchej Doliny. Czerwony ciek ciągnął się w górę lodowca na odległość 4 kilometrów.

  Specjaliści badają zjawisko od lat, ale dopiero ostatnie analizy zdradzają więcej informacji na temat jego genezy.

  Eksperci udowodnili, że woda pod powierzchnią lodowca jest pozbawiona tlenu i zawiera dużą ilość żelaza. Gdy znajdzie się na powierzchni lądolodu, natychmiast zachodzi reakcja chemiczna z tlenem zawartym w powietrzu. Dzięki temu woda przybiera nienaturalny kolor, podobny do barwy krwi.

  "Raj" dla mikroorganizmów

  W trakcie badań okazało się również, że woda pod powierzchnią lodu jest około trzy razy bardziej słona,niż wynosi średnie zasolenie wód morskich. Przez to nie zamarza ona w niskiej temperaturze powietrza tak jak słodkie wody. W związku z tym mikroorganizmy, które są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach, mają gdzie się rozwijać. Ponadto są one rodziną morskich bakterii.

  - Zgodnie z przypuszczeniami okazało się, że te słone wody są bardziej powszechne pod powierzchnią lodu. Te, które widzimy, to jedynie część całego systemu, który zasilany jest z wewnątrz kontynentu i tworzy cały podpowierzchniowy ekosystem - powiedziała Jill Mikucki, mikrobiolog z Uniwersytetu z Tennessee. To ona przeprowadziła badania nad Suchą Doliną McMurdo (ang. McMurdo Dry Valley), z której krwiste potoki wypływają na powierzchnię. Narzędziem badań był elektromagnetyczny czujnik, który - przyczepiony do helikoptera - skanował obszar doliny.

  Mikucki zamierza powrócić do doliny, by wykonać dodatkowe badania. Chce dowiedzieć się, jak powszechne są te podziemne szlaki wodne oraz co sprawia, że woda jest aż tak słona.

  Pozostałość oceanu

  Z analizy składu chemicznego podpowierzchniowej wody, uwięzionej w lodowej powłoce i przemarzniętym gruncie wynika, że jest to pozostałość "odnogi" oceanu, która przepływała w tym rejonie około 1,5 milionów lat temu.

  - Zbiornik niezamarzniętej wody pod powierzchnią Antarktydy obejmuje duży obszar. Co ciekawe, różni się on od innych systemów wodnych, ponieważ nie jest on bezpośrednio zasilany infiltracją opadów - powiedział Sławek Tulaczyk, polski geograf z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

  Dziewiczy obszar

  Krajobraz w rejonie Suchej Doliny na Antarktydzie jest jedyny w swoim rodzaju, nie tylko z racji występowania krwistych potoków. Na jego unikalność wpływa wiele rzeczy. Jest największym wolnym od lodu obszarem Antarktydy. Znajduje się na nim jedynie kilka lodowców. Suchy i chłodny klimat sprawia, że panują tam specyficzne warunki. W okolicy doliny można się natknąć na zmumifikowane foki, które liczą sobie nawet tysiąc lat.

  Często występują wiatry katabatyczne (wiatr spływający z pochyłości wzgórz lub z lodowca), które rozwijają prędkość dochodzącą do 200 km/h.

 • zagadka?
  może to jest cud
  ~czechy /2015-05-04 19:23
 • odkryto?
  na wikipedii wyjasnienie problemu jest z data 2009; ale news ;)
  ~zwikipedii /2015-05-04 13:11
 • Zgadywanka
  O matko - w ciągu pół sekundy po rzuceniu okiem na zdjęcie, wiedziałem, że chodzi o żelazo.
  ~Patman /2015-05-04 12:47
 • A skad na Ziemi...
  bo w wodach ladowych nie ma sledzi...
  ~podlas /2015-05-04 12:42
 • @~jaa
  w morzach i oceanach gromadzą się sole mineralne nanoszone tu przez rzeki, dlatego woda w nich jest słona. sól na stałym lądzie pochodzi z archaicznych mórz, np nasza Wieliczka to pozostałość płytkiego pleistoceńskiego akwenu, który w tym czasie pokrywał nasze obecne terytorium :~}
  ~Hiroo_Onoda /2015-05-04 11:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...