Informacje
 • Amerykanie drżą przed tornadami. Dwa na raz uderzyły w stan Kansas

  25-04-2015 13:32 Synoptycy ostrzegają przed trąbami powietrznymi
  Amerykanie drżą przed tornadami. Dwa na raz uderzyły w stan Kansas

  Bliźniacze tornada w Scott City

  ENEX/Alex Hutchins

  Tornada w zachodnie rejony stanu Kansas przyniósł system burzowy, który w piątek 24 kwietnia przemieszczał się po środkowo-zachodnich USA.

  USA to kolebka śmiercionośnych tornad. Rocznie występuje tam średnio 1200 trąb powietrznych. Lokalni synoptycy przestrzegają przed tym groźnym zjawiskiem w nadchodzących dniach. Powietrzne wiry zarejestrowano w piątek w stanie Kansas.

  Narodowa Służba Meteorologiczna potwierdziła, że pierwsza trąba powietrza pojawiła się w piątek w okolicach godziny 17 czasu lokalnego. Wir powietrza dotknął ziemi około 32 km na północny-wschód od miejscowości Hays.

  Dużo wirów

  Tornado zarejestrowano także w okolicach Hrabstwa Wichita oraz miejscowości Scott City, gdzie pojawiły się dwa bliźniacze leje.

  Groźny żywioł szalał jedynie na terenach wiejskich. Do tej pory nie ma doniesień o żadnych szkodach, które wyrządziłby sunący po powierzchni ziemi wir powietrza.

  W hrabstwie Russell spadł grad wielkości do ping-ponga, a także piłek do baseballu. Tak groźny opad wywołał liczne zniszczenia w mieście Lucas. Dachy i samochody mają liczne wgniecenia.

  Trudna pogoda się utrzyma

  Meteorolodzy potwierdzili, że w piątek panowały korzystne warunki dla formowania się trąb powietrznych. Synoptycy w Narodowych Służb Meteorologicznych w USA prognozują, że groźne warunki pogodowe utrzymają się nad krajem przynajmniej do 29 kwietnia. Do niedzieli system burz, które mogą wywołać tornada, przesunie się na wschód USA, zagrażając stanom położonym nad Oceanem Atlantyckim. Od przyszłego tygodnia silne burze uderzą w południowe i zachodnie rejony kraju.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...