Informacje
 • Portugalia walczy z pożarami. Strażacy boją się, że silny wiatr "rozsieje" ogień

  05-04-2015 14:55 Płomienie strawiły ponad 200 tysięcy hektarów terenu i zabiły 16 osób
  Portugalia walczy z pożarami. Strażacy boją się, że silny wiatr "rozsieje" ogień

  500 strażaków i 240 żołnierzy walczy z pożarami trawiącymi Portugalię

  ENEX

  Pożar, który trawi lasy w Portugalii, słabnie dzięki wysiłkom 500 strażaków i prawie 250 żołnierzy. Sytuacja jest jednak wciąż niepewna z powodu wiatru, mogącego na nowo wzniecić gasnące płomienie.

  Pożar, który wybuchł w portugalskim dystrykcie Algarve, opanowywało w sumie 500 strażaków korzystających ze 139 wozów strażackich i wspomaganych przez 240 żołnierzy. Udało się zapobiec przesuwaniu się płomieni na coraz to nowsze tereny.

  Wietrzne zagrożenie

  Niestety, sytuacja wcale nie jest w pełni opanowana. Strażakom pracę utrudnia silny wiatr, mogący na nowo wzniecić ogień.

  Przez ostatnie dwa tygodnie, gdy żywioł trawił tereny kraju na Półwyspie Iberyjskim, zginęło w sumie 16 osób. Ostatnią ofiarą jest strażak, który doznał poparzeń podczas akcji gaszenia w zeszłym tygodniu. Mężczyzna zmarł w środę 1 kwietnia z powodu odniesionych obrażeń.

  Spalone tysiące hektarów

  - Przed ujarzmieniem czoło pożaru znajdowało się w odległości około 8 km od Lagos, popularnego kurortu wypoczynkowego na północnym wybrzeżu - poinformował Antonio Gualdino, rzecznik Narodowego Centrum Koordynacji ds. pożarów.

  Państwowa Służba Leśna podała, że w 2015 roku w sumie spłonęło już 215 tys. hektarów terenu -tyle, ile zajmuje zabudowa miasta Luksemburg. Rząd Portugalii oświadczył, że wystąpi do Unii Europejskiej o zapomogę finansową dla regionów najciężej doświadczonych przez żywioł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...