Informacje
 • "Bogu dzięki (...) Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy"

  05-04-2015 09:20 Supertajfun oszczędził Filipiny, zamieniając się w depresję tropikalną

  Filipińczycy uniknęli supertajfunu - Maysak osłabł i zamienił się w depresję

  PAP/EPA

  Maysak, który jeszcze kilka dni temu określany był jako supertajfun, słabnie. W niedzielę rano tajfun dotarł do Filipin, przekształcając się w międzyczasie w depresję tropikalną. Mimo to władze nawołują mieszkańców do zachowania ostrożności z uwagi na towarzyszące mu porywiste wiatry i deszcze.

  Słabszy Maysak nazywany jest już depresją tropikalną.

  - Bogu dzięki! Od supertajfunu jeszcze tydzień temu do depresji tropikalnej obecnie. Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy - powiedział Alexander Pama z filipińskiej Narodowej Rady Zapobiegania Katastrofom oraz Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi.

  Nie ma doniesień o ofiarach, a mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości w prowincjach Isabela i Aurora zaczęli wracać do domów.

  Czujność na nizinach

  Pama ostrzegł jednak, że mieszkańcy obszarów nizinnych i położonych przy zboczach górskich powinni zachować czujność z uwagi na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, powodzi i lawin błotnych.

  Dodał, że towarzyszące Maysakowi wiatry, osiągające prędkość do 55 km/h, mogą zrywać dachy z budynków o lekkiej konstrukcji, łamać gałęzie drzew i niszczyć uprawy ryżu.

  Ograniczenia w mocy

  Władze nakazały też właścicielom kutrów rybackich i niewielkich promów, by ich jednostki na razie nie wypływały jeszcze z przystani. Utrzymano w mocy część ograniczeń w podróżowaniu.

  Maysak, któremu w szczytowej fazie towarzyszyły wiatry osiągające prędkość ok. 250 km/h, w ostatnich dniach spowodował śmierć dziewięciu osób w Mikronezji.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...