Informacje
 • Filipińczycy odetchnęli z ulgą. Supertajfun Maysak nie tak straszny, jak zapowiadano

  03-04-2015 10:46 Żywioł uderzy w wyspy pod postacią depresji tropikalnej
  Filipińczycy odetchnęli z ulgą. Supertajfun Maysak nie tak straszny, jak zapowiadano

  Tajfun Mayask na Pacyfiku

  Fot. NASA, Film: ENEX

  Mieszkańcy Filipin i turyści przebywający na tamtejszych wyspach mogą odetchnąć z ulgą. Tajfun Maysak, który w Wielkanoc miał z potężną siłą uderzyć w filipiński ląd, szybko słabnie. Na Filipiny dotrze pod postacią depresji tropikalnej, a szkody jakie wyrządzi, będą prawdopodobnie niewielkie, szacują eksperci.

  Maysak, lokalnie znany jako Chedeng, osiągnął szczyt swojej intensywności na przełomie marca i kwietnia. Został sklasyfikowany jako cyklon najwyższej - piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Z porywami wiatru dochodzącymi do 260 km/h sunął przez Pacyfik w kierunku Filipin.

  Wiatr przekroczy 100 km/h

  Swojej trasy nie zmienił, ale zaczął bardzo szybko słabnąć. Na Filipiny dotrze pod postacią depresji tropikalnej, szacują meteorolodzy. W niedzielę rano (5 kwietnia) czasu lokalnego Maysak uderzy w północną część filipińskiej wyspy Luzon. Eksperci przewidują, że prędkość wiatru wewnątrz cyklonu będzie wynosiła między 80 a 115 km/h. Synoptycy ostrzegają, że wiatr może uszkadzać drzewa i powodować sporadyczne przerwy w dostawie prądu.

  Żywioł ma też przynieść opady rzędu 50-100 l/mkw. deszczu na północnym i środkowym wybrzeżu Filipin. Mieszkańcy Manili, stolicy kraju, będą mogli spodziewać się ulewy. Może dojść do lokalnych podtopień - ostrzegają meteorolodzy.

  Dalsza trasa tajfunu

  Po przejściu przez Filipiny tajfun ma przekroczyć Morze Południowochińskie na początku przyszłego tygodnia i dalej będzie słabnąć. Maysak to jeden z najpotężniejszych cyklonów w historii, jakie pojawił się od stycznia do marca w tamtej części świata.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...