Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Golfsztrom słabnie. Temperatura na kontynentach spadnie

  26-03-2015 12:21 Zmieni się pogoda w Europie

  Zdj.: Golfsztrom wpływa na pogodę w Europie, film: animacja NASA czynników kształtujących klimat na Ziemi

  Zdj.: RedAndr, film: NASA

  Prąd Zatokowy, inaczej nazywany Golfsztromem, jest jednym z najważniejszych systemów transportujących ciepło na Ziemi. Zapewnia on łagodny klimat w północno-zachodniej Europie. Naukowcy mają dowody na to, że w ostatnich dziesięcioleciach Golfsztrom jest słabszy niż w ostatnim stuleciu, a nawet tysiącleciu.

  Prąd Zatokowy, inaczej zwany Golfsztromem, słabnie. Jest to podpowierzchniowy prąd morski, który transportuje ciepłe wody na północnym Atlantyku. Część ciepłej wody dostaje się do prądu Północnoatlantyckiego i zostaje przetransportowana w okolice Europy. Woda oddaje ciepło atmosferze, a co za tym idzie, ogrzewa powietrze nad Europą.

  - Wyraźnie widać, że jeden specyficzny rejon na północnym Atlantyku ochłodził się podczas ostatnich stu lat, podczas gdy reszta świata się nagrzewa - mówi Stefan Rahmstorf z Potsdam Institute of Climate Impact Research, główny autor badań, które zostały opublikowane na łamach "Nature Climate Change".

  Golfsztrom szybciej słabnie niż prognozowano

  Ochłodzenie wody na północnym Atlantyku postępuje szybciej, niż przewidywały to komputerowe symulacje klimatu.

  - Modele klimatyczne źle ukazują zmiany, z jakimi mamy do czynienia. Nie potrafią one oszacować ilości topniejącego lodu, poza tym według nich cyrkulacja jest zbyt stabilna - mówi Micheal Mann z Stanowego Uniwersytetu Pensylwania w Stanach Zjedoczonych. - To jest kolejny przykład,  który pokazuje, że modele klimatyczne są pod pewnymi względami niedoskonałe w porównaniu do obserwacji - dodaje.

  Cyrkulacja termohalinowa

  Poprzednie badania wykazały, że winą za taką sytuację można obarczać spowolnienie tzw. cyrkulacji termohalinowej, zwanej również południkową cyrkulacją wymienną. Jest to globalna cyrkulacja wód,

  spowodowana różnicami gęstości.

  - Teraz mamy mocne dowody na to, że globalny przenośnik (Golsztrom - przyp. red.) faktycznie osłabł w ostatnich stu latach, szczególnie od 1970 roku - dodaje Rahmstorf.

  Cyrkulacja termohalinowa napędzana jest różnicami gęstości wód oceanu. Od południa napływa cieplejsza, a więc i lżejsza woda, która płynie na północ. Tam ochładza się, staje się cięższa i opada do głębszych warstw oceanu, po czym płynie na południe.

  Woda z lodowca zakłóca cyrkulację

  Niewykluczone, że stopniowe, ale przyspieszone topnienie grenlandzkiego lądolodu, jest główną

  przyczyną osłabienia cyrkulacji wody w północnym Atlantyku. Zdaniem ekspertów dalsze osłabienie Golfsztromu może wywierać wpływ na ekosystemy morskie. Może również wpłynąć na wysokość poziomu morza, a także na pogodę w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

  - Teraz woda pochodząca z topniejącego lodu Grenlandii prawdopodobnie zakłóca cyrkulację - powiedział Jason Box ze Geological Survey of Denmark and Greenland, agencji naukowo-badawczej zajmującej się biologią, geografią, hydrologią i geologią.

  Słodka woda rozcieńcza wodę oceaniczną. Mniej słona woda ma mniejszą gęstość i w związku z tym nie opada tak szybko na dno.

  - Roztapianie się pokrywy lodowej Grenlandii, spowalnia cyrkulację termohalinową na Atlantyku. Efekt ten zwiększy się, jeśli temperatura powietrza wzrośnie - wyjaśnia Box.

  Zrobi się cieplej

  Ochłodzenie się wody w Północnym Atlantyku może nieznacznie zmniejszyć wzrost temperatury na kontynentach. Naukowcy uspokajają jednak, że nie czeka nas nowa epoka lodowcowa. Prawdą jest jednak, że duże, stopniowe zmiany w cyrkulacji Atlantyku mogą mieć poważne skutki.

  - Jeśli dalej będzie trwało spowolnienie cyrkulacji Atlantyku, to może znacząco oddziaływać na klimat - powiedział Rahmstorf. - Niepokojące zmiany temperatury wody mogą mieć negatywny wpływ na ekosystem oceanu, a co za tym idzie na rybołówstwo. Spowolnienie cyrkulacji może również przyczynić sie do regionalnego wzrostu poziomu wód w takich miejscach jak Nowy Jork i Boston. Te zmiany mogą również wpłynąć na pogodę w Ameryce Północnej oraz w Europie - dodaje.

  Ryzyko jest duże

  Jeżeli cyrkulacja wody w Atlantyku spowolni, może się to okazać krytyczne dla naszej planety. Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu szacuje, że szanse wynoszą jeden do dziesięciu, że wydarzy się to w tym wieku. Wielu naukowców ocenia jednak, że ryzyko jest większe.

 • Marsz na południe
  Rosjanie już prą na południe w cieplejsze rejony nad Morze Czarne tj Krym, itd ;)
  Jakby sie ochlodzilo to na ich północy cieżko będzie żyć.

  ~miro6789 /2015-03-27 12:08
 • Efekt cieplarniany
  To co się dzieje obecnie z klimatem w Stanach Zjednoczonych to sprawiedliwy wyrok natury za wymyślenie tzw "efektu cieplarnianego". Powinno ich zamrozić na kilka lat, żeby zdali sobie sprawę, że z natury nie wolno robić sobie żartów. Czerpanie z tego korzyści finansowych jest po prostu niesmaczne - kara musi być.
  ~Vlodo /2015-03-26 21:54
 • Czyli zbliża się epoka lodowcowa...
  ...a przynajmniej ochłodzenie. Może w końcu naukawcy (tak: naukawcy) przestaną nas faszerować bzdurami o ociepleniu klimatu.
  ~kris /2015-03-26 20:25
 • Od czterech lat jest wiadomo tylko nikt nie chce przyznać
  Od katastrofy w zatoce Meksykańskiej jest wiadomoże prąd ten bedzie słabl bo ropa która wylała sie do morza tworzy ze srodkami chemicznymi olbrzymia krople o wymiarach 30 km x 6 km i grubości 2 km co osłaba ten prąd. PIsano o tym bardzo dawno tylko cycrylica a nie wspólczesną łacina
  ~Franciszek /2015-03-26 19:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....