Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Mieszkańcy Vanuatu walczą z głodem po cyklonie Pam

  24-03-2015 09:20 Ponad 162 tys. mieszkańców kraju potrzebuje pomocy

  Vanautu próbuje pozbierać się po tragicznym cyklonie tropikalnym Pam. Ocalali mieszkańcy pilnie potrzebują pomocy. Tysiące mieszkańców było zmuszonych do ewakuacji. Większość z nich nie ma dachu nad głową. Mieszkańcom brakuje podstawowych produktów, w tym jedzenia. Na pomoc ruszył Światowego Program Żywnościowy ONZ (WFP).

  Rząd Vanuatu oszacował, że ponad 162 tys. mieszkańców kraju potrzebuje pomocy humanitarnej. Już w sobotę 14 marca prezydent tego ubogiego kraju Baldwin Lonsdale apelował na forum konferencji ONZ, aby społeczność międzynarodowa "wyciągnęła pomocną dłoń wobec nieszczęścia, które nas spotkało".

  Paczki żywnościowe od WFP

  WFP i władze kraju wysyłają paczki żywnościowe, w których znajdują się ryż i herbatniki wzmocnione w witaminy i minerały. W dalszej perspektywie organizacja zamierza udzielać pomocy przez kilka miesięcy dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez cyklon Pam.

  Paczki z żywnością trafiają do stolicy Vanuatu (Port Vila) i następnie wysyłane do sześciu najbardziej zniszczonych wysp. Poszkodowanym pomagają m.in. Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Australia. WFP prowadzi całą logistykę, usługi telekomunikacyjne, obsługę odbioru, magazynowanie paczek.

  Jak informują lokalne media, Światowy Program Żywnościowy potrzebuje prawie 8 mln dolarów.

  Pomoc humanitarna

  Ludność Vanuatu, ubogiego kraju położonego na 83 wyspach, liczy 267 tys. osób. W stolicy mieszka 47 tys. ludzi. 65 wysp jest zamieszkanych głównie przez Melanezyjczyków.

  Wielka Brytania zadeklarowała pomoc w wysokości 1 mln funtów (2,8 mln euro), UE - 1 mln euro, a Nowa Zelandia 730 tys. dolarów. Pomoc zapowiedziały także USA i Francja, a Australia oświadczyła, że jest gotowa uczestniczyć w akcji ratunkowej i wysłać wszelką pomoc, jaka będzie potrzebna.

  Niepoliczalne ofiary katastrofy

  W sobotę 14 marca, w Vanuatu uderzył cyklon tropikalny Pam. Wiatr osiągał prędkość do 300 km/h. Mieszkańcy mówią, że nigdy nie przeżyli czegoś takiego.

  Dzień później władze wyspiarskiego państwa na Pacyfiku wprowadziły stan wyjątkowy. Z powodu praktycznie całkowitego zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej na archipelagu, niemożliwe jest na razie precyzyjne określenie liczby ofiar i strat materialnych. Według niepotwierdzonych danych ONZ, tylko w jednej z sześciu prowincji kraju liczba ofiar śmiertelnych sięga 44 osób. W stolicy Port Vila miało zginąć 8 osób. 90 proc. budynków w mieście jest bardziej lub mniej zniszczonych, lub uszkodzonych.

  Vanuatu

  Archipelag 83 wysp wchodzących w skład Vanuatu jest oddalony o 1 750 km na wschód od Australii; 65 wysp jest zamieszkanych. Wyspy, zamieszkałe głównie przez Melanezyjczyków, odkryli w 1606 r. Portugalczycy. W 1774 r. zbadał je słynny kapitan James Cook, który nadał im nazwę Nowe Hebrydy. Przez wiele lat wyspy pozostawały pod wspólną kontrolą Wielkiej Brytanii i Francji aż do uzyskania niepodległości w 1980 r. kiedy zmieniły nazwę na Vanuatu.

 • jak można walczyć z głodem?
  Można głodować czyli być bardzo głodnym. Można likwidować przyczyny głodu czyli zaopatrzyć się w jedzenie. Z głodem się nie walczy. Głód się zaspokaja.
  ~jaa /2015-03-24 11:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...