Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Zbliża się okres, w którym globalne ocieplenie przyspieszy

  10-03-2015 14:04 Najnowsze badania przewidują czarny scenariusz

  Zdj.: Tempo zmian klimatu przyśpiesza, film: wizualizacja zmian klimatu wg NASA

  Zdj.: TVN24, film: NASA

  Jeżeli weźmiemy pod uwagę zmiany klimatu, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach, a także prognozy tych zmian, to otrzymamy niepokojące dane. Okazuje się, że aktualnie globalne ocieplenie postępuje szybciej niż w ostatnich dekadach, a ponadto wchodzimy w okres, w którym jeszcze przyspieszy.

  Steve Smith, wraz z kolegami z Departamentu Energii działającego przy Narodowym Laboratorium Wybrzeża Północno-Zachodniego w USA, zbadał historyczne, a także prognozowane zmiany klimatu. Chciał sprawdzić, jak w najbliższym czasie będą się kształtować temperatury, z którymi człowiek będzie miał do czynienia.

  Wszystkiemu winne gazy cieplarniane, choć...

  Klimat na Ziemi ociepla się z powodu zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Trend nie jest jednostajny; średnia temperatura raz idzie w górę, raz spada. Chociaż naukowcy od dawna badają naturalne zmiany klimatu, wciąż słabo znają wahania temperatury w przeszłości. Trudno im także tworzyć prognozy.

  W celu zbadania tempa zmian Smith wraz z kolegami, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Maryland, skorzystał z międzynarodowego projektu Coupled Model Intercomparison Project, który porównuje kilkanaście modeli klimatycznych z całego świata.

  We wszystkich modelach zawarte są dane między innymi o stężeniu gazów cieplarnianych w atmosferze w przeszłości oraz o prognozowanych stężeniach w przyszłości. Ponadto uwzględniają one emisję zanieczyszczeń, a nawet zmianę sposobu użytkowania gruntów, które mogą pochłaniać lub emitować gazy cieplarniane. Im więcej modeli się porównuje, tym wyniki są bardziej dokładne.

  ... kiedyś tak nie było

  Posiłkując się CMIP, zespół naukowców obliczył, jak szybko zmieniała się temperatura w latach 1850-1930, czyli w okresie, kiedy ludzie zaczęli rejestrować te zmiany. Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze w tym czasie było niskie.

  Choć odnotowano niewielki wzrost globalnej temperatury w tym okresie, to klimat zmieniał się w sposób naturalny. Wtedy w Ameryce Północnej oraz w Europie tempo zmian temperatury wahało się o 0,2 st. C na dekadę. Modele komputerowe oraz symulacje potwierdzają, że jest to naturalna zmienność klimatu.

  Stan, wraz z prognozą, na lata 1971-2020

  Następnie zespół naukowców przeprowadził podobną analizę zmian w latach 1971-2020. Okazało się, że średnia prędkość zmian wynosi, a ponadto będzie wynosić, 0,3 st. C na dekadę, czyli jest wyższa niż przy naturalnej zmienności. Modele pokazują, że w chwili obecnej większość regionów na świecie przekracza naturalne tempo zmiany temperatury.

  Naukowcy zbadali również, z jakim tempem będą się zmieniały te wartości w przyszłości. Symulacje jednoznacznie wskazują, że ocieplenie klimatu przyspieszy w kolejnym czterdziestoleciu, nawet w momencie, gdy zmniejszy się emisję gazów cieplarnianych. Mimo tej wiedzy, naukowcy nie są w stanie powiedzieć, jaki wpływ będzie miała ta tendencja na Ziemię i jej mieszkańców.

  - Świat zaczyna się zmieniać, wtedy, kiedy temperatura jest wyższa niż wartości sprzed 40 lat - powiedział Smith. - Musimy dowiedzieć się, jakie skutki będą miały te zmiany oraz jak się do tego przygotować - dodał.

 • człowieku co ty bredzisz?
  @Naukowcy .. a z którego kapelusza wyciągnęłeś te dane??? bo gdyby tak było koszt zboża i wody koniecznej do wyprodukowania 1kg mięsa to by było jakieś 10-20zł... a gdzie jeszcze koszty prądu, ludzkiej pracy, amortyzacji maszyn i budynków i innych rzeczy. Gdyby tak było to 1kg surowego mięsa powinien kosztować z 50zł.
  ~heretyk /2015-03-11 15:05
 • Proponuję opowiadać takie bzdury amerykanom po 2 najcięższej zimie w historii.
  Proponuję opowiadać takie bzdury amerykanom po 2 najcięższej zimie w historii.
  ~ksmamona /2015-03-10 17:03
 • Naukowcy ..
  A wystarczy, aby człowiek przestał żreć mięcho - hodowla miliarda krów, świń i innych zwierząt powoduje większą degradację Ziemi niż wszystkie samochody, spaliny i przemysł razem wzięte. Dla wyprodukowania 1 kg zboża potrzeba ok. 30 litrów wody - a dla wyprodukowania 1 kg mięcha średnio 1500 litrów wody! Czy to jest "eko"? Dla "wyprodukowania 1 kg mięcha potrzeba ok. 16 kg zboża ... Za cenę kilku kotletów można więc zrobić 30-40 bochenków chleba, lub 50 osobom napełnić miski gotowaną kaszą ...

  Nic nie zdziałają żadne "podatki" za emisje CO2, żadne manifesty, artykuły naukowców - to nie zmieni niczego. Pasożyt jakim jest człowiek po prostu MUSI wyginąć, bo nie zmieni się z pewnością. To przykre, ale kwestią czasu jest więc jakaś forma unicestwienia człowieka - np. III wojna światowa, po której przetrwają tylko jakieś bakterie. I wszystko zacznie się od nowa. Za 100, 1000 czy milion lat. Bez człowieka.
  ~NiK /2015-03-10 15:03
 • Pfff
  Ale bzdury, czysta propaganda. Ocieplenie powoduje zwiększenie zawartości co2 a nie na odwrót. Globalne ocieplenie to kłamstwo. Mnóstwo naukowców o tym mówi.
  ~Xoon /2015-03-10 14:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....