Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Samolot napędzany Słońcem wyruszył w podróż dookoła świata

  09-03-2015 14:24 Za sterami usiadło dwóch Szwajcarów

  Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w poniedziałek z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczynając swój pierwszy lot dookoła świata. Celem pięciomiesięcznej podróży jest promowanie energii ze źródeł odnawialnych.

  Samolot z napędem z ogniw słonecznych odleciał w poniedziałek 9.03 z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w kierunku Maskatu, stolicy Omanu, gdzie oczekiwany jest pod koniec dnia. Za sterami maszyny zasiadł Szwajcar Andre Borschberg.

  Pokona 35 tys. km

  W ciągu najbliższych pięciu miesięcy Solar Impulse 2 (SI2) będzie podróżował przez kolejne kontynenty, pokonując około 35 tys. kilometrów.

  Lot podzielony jest na 12 etapów, a samolot podczas podróży będzie lądował w różnych punktach globu. Przystanki są przeznaczone na odpoczynek pilotów - Borschberga i Bernarda Piccarda, przegląd maszyny i kampanię promocyjną na rzecz czystej energii.

  Zbudowany z włókna węglowego

  SI2 wyposażony jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, pokrywających jego skrzydła o długości 72 metrów. To niemal tyle, ile rozpiętość skrzydeł Airbusa A380, jednak zbudowany z włókna węglowego samolot słoneczny waży zaledwie 2,5 tony, czyli 1 proc. wagi Airbusa. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza. Solar Impulse 2 przemierzał będzie z prędkością od 50 km/h do 100 km/h.

  Powrót do Abu Zabi planowany jest na przełom lipca i sierpnia. Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez Stany Zjednoczone w 2013 roku.

 • SOLAR WAY
  a ja proponuję aby samolot leciał prosto na Słońce, bo tam jest najwięcej energii...
  ~papuzka /2015-03-10 00:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...