Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Kosmiczne spacery zakończone sukcesem. Astronauci wrócili na pokład ISS

  01-03-2015 21:24 Amerykanie spędzili poza ISS łącznie 19 godzin
  Kosmiczne spacery zakończone sukcesem. Astronauci wrócili na pokład ISS

  Kosmiczny spacer amerykańskich astronautów

  Fot. NASA / Film: ENEX

  Dwaj amerykańscy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z sukcesem zakończyli w sobotę ostatni, trzeci spacer kosmiczny w ramach przygotowań do budowy dwóch nowych stacji dokujących dla statków transportowych.

  Astronauci na pokład wrócili o godz. 18.30 naszego czasu. Amerykanie Barry Wilmore oraz Terry Virts zainstalowali przewody, które zapewnią dopływ prądu do planowanych stacji dokujących. Podczas ostatniego wyjścia zainstalowano ponad 120 metrów okablowania oraz dwa zestawy antenowe. Działania amerykańskich astronautów podczas spaceru kosmicznego koordynowała włoska astronautka Samantha Cristoforetti z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Astronauci wykonali przewidziane na niedzielę prace w ciągu pięciu godzin i czterdziestu minut. To o ponad godzinę szybciej, niż planowano.

  Woda w hełmie

  Po powrocie na ISS Virts zgłosił, że kiedy po zakończeniu pracy na zewnątrz stacji dotarł do śluzy powietrznej i rozpoczęło się wyrównywanie ciśnienia, w jego hełmie pojawiła się niewielka ilość

  wody. Podkreślił jednak, że nie było to nic poważnego. Ustalono, że przyczyną była kondensacja pary wodnej. NASA zapewniła, że astronauta w żadnym momencie nie był narażony na niebezpieczeństwo.

  Zainstalowano około 230 metrów okablowania

  Poprzednie dwa spacery kosmiczne odbyły się 21 lutego oraz 25 lutego. Na poprzednich wyjściach astronauci zainstalowali około 110 metrów okablowania. W sumie podczas trzech wyjść w Kosmos amerykanie spędzili poza ISS 19 godzin. Spacery kosmiczne odbyły się w ramach przygotowań do budowy dwóch nowych stacji dokujących dla statków transportowych.

  Powstaną one na module Harmony, gdzie dawniej cumowały amerykańskie wahadłowce. W przyszłości mają przyjmować statki towarowe Dragon, budowane przez amerykańskie firmy Boeing i SpaceX, które będą transportować załogę i zaopatrzenie między ISS a Ziemią. Pierwsze testy tych kapsuł transportowych planowane są na koniec 2016 r., a pierwsze loty na ISS na 2017 r.

  Sześciu astronautów na ISS

  Odkąd w 2011 roku z eksploatacji wycofane zostały wszystkie amerykańskie wahadłowce, rosyjskie statki Sojuz są jedynym środkiem transportu ludzi na ISS. Na ISS przebywa obecnie sześć osób: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Włoszka.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....