Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 18°C 11°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Rysie buszują w Beskidzie Śląskim. Wróciły po latach nieobecności

  27-02-2015 11:48 Doliczono się co najmniej 18 osobników

  Drapieżniki zostawiały tropy na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego

  Stowarzyszenie Dla Natury "Wilk"

  - Rysie po dekadach nieobecności wracają w Beskid Śląski. Jednym z dowodów na to jest nagranie z wideopułapki, która zarejestrowała osobnika podchodzącego do łani upolowanej przez wilki – powiedział wiceszef Stowarzyszenia dla Natury Wilk Robert Mysłajek.

  Przyrodnicy ze Stowarzyszenia, którzy m.in. od kilku lat badają populację rysi w karpackiej części województwa śląskiego, do niedawna znajdowali tropy drapieżnika jedynie w rejonie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

  - Brakowało natomiast śladów w miejscach, w których niegdyś występowały, czyli w Beskidzie Małym i Śląskim. Dzięki objęciu tych zwierząt ochroną populacja zaczęła się regenerować i wracają one do dawnych ostoi - owiedział w czwartek Mysłajek.

  Są na stałe

  Jego zdaniem w górach na południu województwa śląskiego żyje co najmniej 18 osobników.

  - Ocena liczebności może być złudna, bo mają one terytoria też po słowackiej stronie. Z całą pewnością mamy jednak do czynienia ze zwiększaniem zasięgu występowania. Już dwa lata temu w Beskidzie Śląskim znaleźliśmy tropy pary "marcujących" rysi, czyli odbywających gody. Podejrzewamy, że doszło do rozrodu, zatem drapieżniki są tu już na stałe - podkreślił.

  Przynęta na rysie

  Przyrodnik nie krył radości, że udało się zarejestrować zwierzę.

  - W przypadku rysi trudno przewidzieć, gdzie się pojawią. To dość skryte zwierzęta. Szukamy miejsc, które mogą je zwabić. W tym przypadku wykorzystaliśmy starą ofiarę upolowaną przez wilki na

  terenie nadleśnictwa w Węgierskiej Górce. Podejrzewaliśmy, że któreś ze zwierząt do niej podejdzie; może kuny lub ptaki. W tym tygodniu pojawił się jednak ryś. To duża niespodzianka - dodał.

  Drapieżne kociaki

  Według przyrodnika zobaczenie rysia na własne oczy w jego środowisku naturalnym jest niemal niemożliwe, zwłaszcza w górach, gdzie są gęste świerkowe lasy i skomplikowane warunki terenowe.

  Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm.

  Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

 • Do Krzycho
  Myśliwi naprawdę kochają zwierzęta i przyrodę , czynnie działają na rzecz ich ochrony. Powiedz mi przyjacielu kto dokarmia zwierzynę w zimie, ustawia lizawki,
  zbiera w lesie wnyki kłusowników itp. Odstrzał jest częścią łowiectwa niezbędną do
  regulacji populacji zwierzyny w dzisiejszych czasach i to trzeba zrozumieć.
  POZDRAWIAM
  ~DZIK /2017-03-14 17:29
 • Wszystkie Ryśki...
  ...to fajne chłopaki!
  ~Ola /2015-02-28 08:48
 • Rysio
  A moj kot nazywal sie Rysio
  ~Bimber /2015-02-27 22:41
 • Rysio
  super.... to cieszy

  ps. i dajcie spokój myśliwym...
  ~rycho /2015-02-27 22:32
 • Król Ryś
  Piękny jest! Uwielbiam rysie. Wspieram WWF, które stara się odbudowac populację ryśków w Polsce dlatego ucieszyła mnie ta informacja niezmiernie tym bardziej, ze jestem w woj. śląskiego.
  ~ola /2015-02-27 21:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....