Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 18°C 11°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • W górach nawet do 140 km/h. Szykuje się nam wietrzny początek marca

  26-02-2015 17:00 Autorski blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Czekają nas wietrzne dni

  Flikcr.com

  W świetle dzisiejszych modeli meteorologicznych w niedzielę 1 marca Polska dostanie się pod wpływ głębokich układów niżów znad Północnego Atlantyku i Skandynawii, które kształtować będą pogodę w naszym rejonie Europy do środy 4 marca.

  Kraj dostanie się w zasięg cyrkulacji zachodniej. Płynąć będą do nas z południowego zachodu i zachodu masy powietrza polarnego, a płynąć będą szybko w związku z dużym gradientem, czyli różnicą ciśnienia pomiędzy niżami a Wyżem Azorskim.

  Najsilniejszy, najszybszy strumień powietrza ulokuje się na kilka dni nad Wyspami Brytyjskimi, północna Francją, Belgią, Holandią, Danią, Niemcami i Polską. W tym pasie wiatr osiągać może w porywach do 70-100 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią oczywiście na wybrzeżach. Mocno, bo ponad 100 km/h, wiać będzie w górach.

  Od niedzieli mocniej wieje

  W Polsce silniejszy wiatr zacznie być odczuwany w niedzielę na zachodzie kraju. Ciepły wiatr południowy osiągać może w porywach 50-60 km/h., wysoko w Sudetach do 80-100 km/h. Dzięki cyrkulacji południowo-zachodniej w niedzielę na południu kraju temperatura maksymalna osiągnąć może 11-12 st. C, szczególnie na obszarach podgórskich, w których południowy wiatr lokalnie mocno oddziałuje na temperaturę.

  Wiatr mocniej da o sobie znać w poniedziałek 2 marca. Wiatr południowo-zachodni i zachodni będzie umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach na zachodzie i południu 60-70 km/h., na obszarach podgórskich 80 km/h., w górach, szczególnie w Sudetach, 100-120 km/h. Słabiej wiać będzie na wschodzie kraju, do 60 km/h.

  Do 140 km/godz.

  We wtorek 3 marca powieje porządnie w całym kraju. Wiatr zachodni ma być silny, w porywach do 70-90 km/h., w górach do 100-140 km/h.

  W środę wiatr osłabnie, porywy osiągać mogą już tylko 50-60 km/h.

  Niże oraz silny wiatr przyniosą ze sobą dynamiczne zmiany w pogodzie, najpierw duże ciepło w pierwszy dzień wiosny meteorologicznej (1 marca), a później ochłodzenie do końca przyszłego tygodnia wraz z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....