Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 2°C 3°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Wiosna tuż-tuż? Na Podlasiu wylądował pierwszy bocian

  25-02-2015 16:27 Ptak wzbudza sympatię mieszkańców miejscowości Krynki

  Bocian, który pojawił się na Podlasiu

  TVN 24

  Przysłowie głosi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. A bocian? Być może również nie, ale stanowi jednoznaczny sygnał, że wiosna tuż-tuż. Najprawdopodobniej pierwszy w Polsce czarno-biały ptak o charakterystycznie czerwonych nogach i dziobie pojawił się pod koniec lutego na Podlasiu w miejscowości Krynki.

  Bocian ma w kulturze europejskiej ugruntowaną pozycję, jako ptak przynoszący szczęście, dobrobyt i harmonię w życiu rodziny, na dachu domostwa której uwije swoje gniazdo. Czczą go także wyznawcy islamu, wierząc, że coroczna wędrówka bocinaów to w rzeczywistości ptasia pielgrzymka do Mekki.

  Wiosenny symbol

  Charakterystycznie opierzony biało-czarny ptak o długich, cienkich nogach koloru czerwonego i tak samo zabarwionym dziobem do Polski wraca na wiosnę i odlatuje późnym latem, gdy robi się coraz chłodniej.

  Siłą rzeczy w kulturze zakorzeniło się więc przekonanie, że powrót bociana oznacza zbliżające się ciepłe i słoneczne dni.

  "Trochę wcześnie"

  Pierwszy taki "symbol nadchodzącej wiosny" pojawił się pod koniec lutego w miejscowości Krynki na Podlasiu. Nie wiadomo, czy to pierwszy osobnik, który pokonał ogromną odległość i dotarł do kraju przed swoimi pobratymcami.

  Ptak jest całkiem ufny i nie przejawia strachu przed mieszkańcami, którzy z uśmiechem na ustach powitali opierzonego "sąsiada". Jest przez nich chętnie dokarmiany i zdarza się, że jada z ręki.

  Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki zauważa, że osobnik najprawdopodobniej "bada teren i czeka na partnerkę". - Trochę to wcześnie, ale zima była łagodna - dodaje.

 • bocian
  to są pewnie bociany zimujące gdyż część bocianów zaczyna zimować ze względu na łagodne zimy.Gdzie mogę znależć ilość populacji bociana po spisi w 2014 roku,z góry dziękuję.
  ~janek /2015-02-27 08:41
 • ja BOCIANEK
  ja tu mieszkam przed szkołą u nas klekotał i zaczepiał się do dzieci
  ~AEHYP7 /2015-02-26 17:32
 • eee tam
  podczas jazdy w góry 16 lutego obserwowoałem już kilka bocianów na polach. Jeden na pewno jeszcze na pomorzu, parę w polsce centralnej i kilka na południu.. !!!
  ~Lisu /2015-02-26 10:49
 • B
  Ja już kilka dni temu widziałam 2 bociany na Mazowszu. Więc ten nie jest pierwszy :)
  ~EWA /2015-02-26 10:13
 • Bociany
  Pierwsze bociany widziałem 3 dni temu w centralnej Polsce
  Larry_t /2015-02-26 08:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...