Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Amerykanie będą musieli pożegnać się z Kosmosem? Rosja chce odłączyć się od ISS

  25-02-2015 15:37 Rosyjski segment może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale odwrotnie się nie uda

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Florydą, na filmie: ISS na orbicie

  NASA

  Rosjanie zamierzają stworzyć własną stację kosmiczną. Według wstępnych założeń ma to nastąpić w 2024 roku. Wtedy od ISS może zostać odłączony rosyjski segment. Czy zbliża się koniec podboju Kosmosu przez Amerykanów? - Rosyjski segment może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale amerykański segment nie może istnieć bez rosyjskiego - twierdzi rosyjski wicepremier.

  Rosja nie porzuca nadziei o swojej "kosmicznej niezależności". Do 2024 roku chce stworzyć własną stację kosmiczną. Przedstawiciele Roskosmosu, państwowej agencji kosmicznej, informują bowiem, że ze wcześniejszych zobowiązań wynika, iż do tego czasu Rosjanie muszą prowadzić badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak później będą mogli odblokować moduły i stworzyć własną bazę (zbudowaną zarówno ze starszych segmentów, jak i nowych elementów).

  Księżyc jest priorytetem

  Rosyjska stacja kosmiczna miałaby umożliwić badania Księżyca, które są priorytetem dla Roskosmosu. Według wstępnych założeń agencja będzie prowadzić badania na Księżycu przy użyciu robotów. Rosjanie zakładają, że do 2030 roku uda im się wysłać załogowe misje na naszego naturalnego satelitę.

  - Pilotowanie kosmonautów jest częścią naszej generalnej strategii kosmicznej - powiedział Jurij Koptiew z Roskosmosu. Naukowiec dodał przy tym, że rosyjski plan oznacza "zerwanie z ISS i pracowanie nad programem księżycowym zarówno na orbicie Ziemi, jak i w głębokiej przestrzeni kosmicznej".

  Pomysł stworzenia rosyjskiej stacji kosmicznej został po raz pierwszy potwierdzony przez dyrektora Roskosmosu Olega Ostapienko w grudniu. Na szczegółowe pytania dotyczące projektu Ostapenko nie chciał jednak odpowiadać. - Jest taka opcja. W tej chwili jesteśmy na etapie obliczeń - mówił.

  Dodał przy tym, że krajowa stacja kosmiczna będzie "krokiem naprzód" dla Rosji i może być wykorzystywana w różnych celach, np. jako punkt przesiadkowy dla rosyjskiego programu poszukiwań na Księżycu.

  Rosja bez Ameryki da sobie radę, ale Ameryka bez Rosji nie

  Rosja miała już własną stację orbitalną. Było to przed 2001 rokiem, przed tym zanim Stacja Kosmiczna Mir została sprowadzona z orbity i spadła do Pacyfiku. Mir spędził w Kosmosie ponad 5,5 tys. dni. Co było przyczyną zakończenia tej misji? Według Rosjan przede wszystkim finanse - wysokie koszty prowadzonych operacji.

  Wicepremier Rosji, zajmujący się sprawami przemysłu obronnego i kosmicznego Dmitrij Rogozin podkreślił, że Moskwa może odłączyć swój segment od ISS po 2020 roku. - Rosyjski segment może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale amerykański segment nie może istnieć bez rosyjskiego - powiedział.

 • marzenia Moskali
  Jezeliby policzyc wszystko to co planuja Rosjanie, zakup tysiecy czolgow, zakup tysiecy samolotow i smiglowcow, budowe mostu na Krym itd a do tego lot na Ksiezyc i budowa wlasnej stacji kosmicznej to ropa musialaby skoczyc na $1000 za barylke a produkcja jej w Rosji skoczyc o 300%. Na razie te bunczuvczne wypowiedzi to tylko marzenia naszych bylych wielkich braci Moskali. Mysle ze ich mozliwosci skoncza sie na aneksji Donbasu, ktory bedzie im sie odbijal lacxznie z Krymem czkawka przez nastepne kilkadziesiat lat
  ~MUrnaski /2015-02-26 03:17
 • doby zart
  amerykanie nie sa w stanie podbic kosmosu bez ruskow...zart dania
  ~jojo /2015-02-26 01:56
 • i teraz tak tez bedzie
  " Co było przyczyną zakończenia tej misji? Według Rosjan przede wszystkim finanse - wysokie koszty prowadzonych operacji."
  ~lolek /2015-02-25 21:05
 • Prawniczek
  Co za bzdury... Prędzej Rosyjski projekt odłączenia nie uda się Rosjanom niż amerykanie nie poradziły by sobie z tym... Ameryka jest na marsie... a Rosja nie jest nawet na księżycu... Kogo oni chcą oszukać?
  Piotru70 /2015-02-25 20:40
 • Rosja 63 lata za Murzynami
  Do roku 2030 Rosjanie chcą wylądować na Księżycu, bo tam jeszcze nie byli. Amerykanie wielokrotnie lądowali na Księżycu - pierwszy raz bodajże w 1967 roku. Jeśli w ogóle Rosjanom uda się kiedykolwiek wyprawa na Księżyc, to w planowanym roku 2030 miną 63 lata od pierwszej wyprawy Amerykanów. Tyle Ruskie są zacofane technologicznie.
  ~IXI /2015-02-25 19:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...