Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 18°C 11°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Wiosna w Europie ma być mocno burzowa

  21-02-2015 09:29 Miejscami zagrzmi, lokalnie zaświeci słońce

  Wiosna w Europie

  TVN Meteo

  Amerykańscy meteorolodzy wiedzą już jaka będzie wiosna w Europie. U naszych zachodnich sąsiadów pojawią układy burzowe. Na południu kontynentu możemy spodziewać się powodzi. Sucho będzie w Wielkiej Brytanii.

  Po dość gwałtownej, zimowej pogodzie na południu Europy, wiosna rozpocznie się bardzo burzliwie. Aura może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia powodzią w tym regionie. Powodzie mogą wystąpić w południowych oraz środkowych Włoszech, na Bałkanach, Węgrzech, Słowacji, południu Grecji oraz w zachodniej Turcji.

  - Topniejący śnieg w Alpach Dynarskich oraz w Karpatach doprowadzi do wzrostu poziomu rzek - ostrzega meteorolog Tyler Roys.

  Wraz ze wzrostem temperatury późną wiosną i wczesnym latem, lokalnie wzrośnie zagrożenie powodziowe na terenie Rumunii oraz Bułgarii. Na tym obszarze prognozowane są burze, którym towarzyszyć będzie silny wiatr, opady gradu,

  a nawet tornada.

  Burze od Hiszpanii po Niemcy

  Bardziej rozległe gwałtowne układy pogodowe dotkną Hiszpanię, Belgię, Holandię oraz Niemcy. Silne wichury oraz burze mogą również uderzyć w Szwajcarię. Za taką pogodę będzie odpowiadało łagodniejsze powietrze, które przywędruje z północno-zachodniej Europy, z układu wysokiego ciśnienia.

  Łagodna masa powietrza przyczyni się do powstawania burz. Masy znad Atlantyku, które przywędrują z północnego zachody przyniosą wilgoć.

  - Najgroźniejszy będzie silny wiatr oraz grad. Jednak najsilniejsze systemy burzowe mogą spowodować powstanie kilku tornad między Francją i Niemcami, zwłaszcza późną wiosną - mówi Roys.

  W Wielkiej Brytanii bez opadów

  Wiosna w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz w północnej Francji, Belgii oraz w Holandii rozpocznie się sucho. Opady nie przekroczą średnich norm dla danego miesiąca. Większość układów burzowych znajdować się będzie na południe od tych regionów. Jednak z upływem czasu, nad wschodnim Atlantykiem zacznie rozbudowywać się układ wysokiego ciśnienia. W maju oraz późną wiosną przez Wyspy Brytyjskie przechodzić będą burze.

  Choć miejscami wiosna będzie wilgotna w okresie od kwietnia do maja, to temperatura nie spadnie poniżej normy.

  - Suchy początek wiosny spowoduje, że panować będą korzystne warunki dla rolnictwa - powiedział starszy meteorolog Jason Nicholls.

  Zachód Europy najpierw deszczowy, potem słoneczny

  Wczesną wiosną burze będą przechodzić przez południe Europy, przynosząc deszcz w południowej Hiszpanii, południowej Francji we Włoszech oraz na Bałkanach.

  Następnie zacznie rozbudowywać się układ wysokiego ciśnienia nad Atlantykiem. Taki układ baryczny osuszy tereny, które wcześniej dotykany był przez burze.

  Chłodny wschód Europy

  Ten sam układ wysokiego ciśnienia będzie miał wpływ również na Skandynawię. Wiosna na tym obszarze jednak będzie łagodna. Poziom wód będzie dość wysoki ze względu na wilgotną zimę, oraz wiosenne wody roztopowe.

  Natomiast do Europy Wschodniej zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza. Niższa od średniej temperatura odnotowana będzie w Rumunii, na Ukrainie oraz w Białorusi. Na tym obszarze możliwe są wiosenne opady śniegu, które mogą opóźnić wiele rolniczych prac.

 • Burza
  Mam rozumiec ze w polsce rowniez silne burze?
  ~Malbork1993 /2015-02-21 22:07
 • :)))))))))
  No i dobrze... Witamy wiosnę ;D
  ~hjksh888 /2015-02-21 14:36
 • Mapa na stronie głównej - Krym
  Dlaczego Krym na mapie jest połączony z Rosją? Między półwyspem a Ukrainą widać granicę. Czy jest sens akceptować bezprawie i samowolę Putina? Moim zdaniem nie, podobnym pomysłem byłoby umieszczać na mapie Państwo Islamskie czy republiki separatystów. Nawet na rosyjskiej Wikipedii Krym to terytorium o dysputowanej przynależności, de facto należne Ukrainie.
  ~Polak /2015-02-21 11:52
 • wiosna
  No to super jak taka wiosna to jakie lato a ja panucznie boje sie burzy i co teraz
  ~anulka /2015-02-21 11:51
 • nie Wlochach a
  Wloszech
  ~Bop /2015-02-21 10:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....